string(114) "ساخت دستگاه تحریک الکتریکی مستقیم و متناوب فراجمجمه ای در کشور"

ساخت دستگاه تحریک الکتریکی مستقیم و متناوب فراجمجمه ای در کشور مطلب ویژه

  • یکشنبه, آبان 02 1395
  • نوشته شده توسط 
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

پزشکنا- عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیر کبیر از بومی سازی دستگاه تحریک الکتریکی مستقیم و متناوب فراجمجمه ای قابل برنامه ریزی توسط کامپیوتر با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی خبر داد.

 فرزاد توحیدخواه مجری پروژه 'دستگاه تحریک الکتریکی مستقیم و متناوب فراجمجمه ای قابل برنامه ریزی توسط کامپیوتر' در خصوص این طرح گفت: درحال حاضر مراکز تحقیقاتی و درمانی داخل کشور با صرف هزینه های بالایی قادر به تهیه نمونه های خارجی این دستگاه هستند.

وی بیان کرد: در راستای توسعه به کارگیری این سیستم در حوزه های تحقیقاتی و درمانی در داخل کشور، با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی، نمونه ای از یک سیستم تحریک الکتریکی فراجمجمه ای با قابلیت تولید انواعی از جریان هایDC ، AC، موج تصادفی و هرشکل موج دلخواه قابل برنامه ریزی توسط کامپیوتر، ساخته و بومی سازی شد، این دستگاه از هر نظر قابل رقابت و مقایسه با نمونه های مشابه خارجی است.

وی اظهارکرد: ساخت این دستگاه در داخل کشور،ضمن دستیابی به دانش فنی ،نیاز محققین به خرید دستگاه های خارجی را مرتفع ساخته و نیز راه را برای تجاری سازی و تولید انبوه دستگاه برای کاربردهای درمانی و توانبخشی هموار می کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان اینکه این طرح مبنای فعالیت تحقیقاتی گسترده ای است بیان کرد: از آغاز طراحی دستگاه مد نظر بود که این دستگاه در مدهای مختلف کلینیکی و مراکز تحقیقاتی کاربرد داشته باشد به همین منظور دستگاه توسط کامپیوتر قابل برنامه ریزی است، ارزیابی های فنی مختلفی برروی دستگاه جهت بررسی موارد ایمنی و همچنین حساسیت آن نسبت به پارامترهای مختلفی انجام شده است.

وی درباره کاربرد دستگاه مذکور گفت: قبل از این فعالیتی متمرکز با قابلیت های گسترده تحقیقاتی، پایه ای و اصولی در این رابطه در کشور انجام نشده است و ساخت نمونه نیمه صنعتی از این دستگاه در داخل کشور کم نظیر است، استفاده از دستگاه در کلینیک های درمانی جهت بهبود اختلالات حرکتی ناشی از سکته، اعتیاد، میگرن، افسردگی،زنگزدن گوش، دردهای مزمن گزارش شده است.

وی ادامه داد: به علت هزینه کم دستگاه نسبت به نمونه خارجی، مورد علاقه محققان و پزشکان برای درمان است و فعالیت های گسترده ای نیز در این حوزه در سطح بین المللی در حال انجام است.

وی گفت: استفاده از این دستگاه ،درکاربردهای تحقیقاتی ،مانند مطالعه عملکرد مغز نیز بسیار ارزشمند است، باتوجه به هزینه کم،سادگی استفاده ومهمتر از همه،ایمنی این دستگاه، میتوان از آن در مطالعات حوزه علوم اعصاب نیز استفاده کرد. وی افزود: نتایج این مطالعات نیز به شناخت بهتر عملکرد مغز در افراد سالم و بیمار، درک بهتر بیماریهای با منشاء عصبی و ارائه راهکارهای درمانی بهتر برای این بیماریها کمک می کنند. این طرح در دو مرحله انجام می شود که مرحله اول ساخت دستگاه تک کاناله است که سال گذشته این مرحله به پایان رسید و دو نوع از این دستگاه ساخت شد. وی افزود: مرحله دوم که در حال انجام است شامل ساخت دستگاه چند کاناله است که امکان تمرکز بیشتر جریان تحریکی را در مغز فراهم می سازد.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
کد: 3545

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

اشتراک خبرنامه

Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family