گفتگو

string(128) "یکپارچه‌سازی نرم‌افزارهای آموزشی دانشگاه علوم پزشکی تهران تا مهرماه" string(93) "فناوری جدید خواندن ذهن بیماران مبتلا به ای‌.ال‌.اس" string(69) "ساخت کرم گیاهی کاهنده قند خون در ایران" string(128) "حول آموزش علوم پزشکی مقدمه پژوهش و نوآوری در دانشگاههای علوم پزشکی است" string(37) "روز پرستار گرامی باد" string(81) "ابتلا به سرطان مغز بر اثر سی تی اسکن غیرضروری" string(80) "تولید پوست انسان با استفاده از پرینت سه بعدی" string(120) "بیماران دیابتی هر 6 ماه یک بار باید تحت معاینه چشم پزشکی قرار گیرند" string(66) "پیشگیری از بروز آلزایمر با مصرف قارچ" string(88) "کشف مواد سمی در اکثریت قریب به اتفاق پوشک های بچه" string(67) "چند راهکار ساده برای رهایی از کمر درد" string(106) "راهکاری جدید برای افزایش ماندگاری داروی درمان سرطان پستان" string(73) "ساخت یک اپلیکیشن برای کمک به زنان باردار" string(66) "پیش‌بینی میزان موفقیت عمل پیوند کبد"

جعفریانپزشکنا- رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران از یکپارچه سازی نرم‌افزارهای آموزشی در دانشگاه علوم پزشکی تهران تا مهرماه 96 خبرداد.

 با اعلام این مطلب گفت: گزارش یکپارچه سازی نرم‌افزارهای آموزشی در شورای عالی دانشگاه علوم پزشکی تهران ارائه شده است و امیدواریم از مهر 96 بتوانیم این نرم‌افزار را تهیه کنیم و هر مساله‌ای که به آموزش مربوط می‌شود را در آن نرم‌افزار داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه جذب دانشجوی خارجی در این دانشگاه روند رو به رشدی را طی می­‌کند تصریح کرد: هدف­گذاری که برای دانشگاه وجود دارد این است که تا سال97، بالغ بر 1000 دانشجوی بین‌المللی جذب کند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر 650 دانشجوی خارجی در دانشگاه علوم پزشکی تهران در حال تحصیل هستند گفت: 5 درصد دانشجویان این دانشگاه خارجی هستند که این تعداد دانشجوی خارجی برای کشور ایران مناسب است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد:  در رابطه با جذب دانشجوی خارجی مشکل منابع دانشگاه بسیار جدی است چرا که هم در شهریه‌هایی که دریافت می ­شود محدودیت وجود دارد و هم در زیرساخت‌هایی که ایجاد می­‌شود باید سرمایه‌گذاری شود. این در حالی است که بودجه­‌های دولتی نیز کفاف این کار را نمی­‌دهد اما با وجود این محدودیت­‌ها قطعا تا سال 97 دانشگاه علوم پزشکی تهران می ‌تواند به هدف­‌گذاری خود در جذب 1000 دانشجوی خارجی برسد.

 

locked-in-device_1024.jpgپزشکنا- محققان مرکز عصب‌شناسی "ویس" در سوئیس یک رابط رایانه‌ای جدید برای برخی از بیماران مبتلا به ALS که به هیچ عنوان نمی‌توانند هیچ عضوی از بدن خود را تکان دهند طراحی کردند تا به کمک آن بتوانند با اطرافیان خود ارتباط برقرار کنند.

فناوری استفاده از رایانه برای خواندن ذهن افراد سال‌هاست که مورد استفاده قرار می‌گیرد اما محققان به تازگی توانسته‌اند تغییراتی در این فناوری ایجاد کنند تا افرادی که میزان ناتوانی آنها شدید است نیز بتوانند احساسات و نیازهای خود را با اطرافیان مطرح کنند.

 

بسیاری از بیماران مبتلا به بیماری اسکلروز جانبی آمیوتروفیک(ALS) که موجب تخریب پیشرونده و غیرقابل ترمیم در دستگاه عصبی مرکزی(مغز و نخاع) می‌شوند پس از مدتی  قادر نیستند که اعضای بدن خود را تکان دهند و در حالات پیشرفته این بیماری حتی امکان پلک زدن و حرکت دادن چشم نیز وجود ندارد.

 

مشهورترین دستگاه مشابه در این زمینه از سوی استیون هاوکینگ دانشمند مطرح انگلیسی که به ALS مبتلاست مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما هاوکینگ می‌تواند چشم‌های خود را حرکت دهد.

 

تفاوت این فناوری جدید با نمونه‌های قبلی در این است که پیش از این برای افرادی که به طور کامل ناتوان بودند، هیچ امکانی برای برقراری ارتباط با اطراف وجود نداشت. 

 

محققان مرکز عصب‌شناسی ویس در سوئیس که این رابط کامپیوتری جدید را طراحی کرده‌اند نتایج تحقیقات خود را در ژورنال زیست‌شناسی PLOS منتشر کرده‌اند.

 

محققان این مرکز با استفاده از امواج الکتریکی موجود در مغز و بررسی میزان جریان خون موجود در مغز در حالات مختلف توانسته‌اند به نوعی احساسات افراد را تفسیر کنند. به صورتی که در این روش محققان می‌توانند پاسخ‌های بله یا خیر را با توجه به وضعیت مغزی تفسیر کنند.

 

نیلز بیلبامر یکی از محققان تیم تحقیقاتی گفت: در حال حاضر این فناوری در قدم‌های ابتدایی خود قرار دارد و ما تلاش می‌کنیم تا بتوانیم با استفاده از بررسی امواج مغزی میزان برقراری ارتباط بین بیماران و اطرافیان را گسترش دهیم.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(9 رای‌ها)

پزشکنا-  دانشجوی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی با استفاده از یکی از گیاهان دارویی بومی ایران موفق به تهیه کرم کاهنده قند خون شد.

 دانشجوی شیمی این واحد دانشگاهی در رابطه با طرح تحقیقاتی خود گفت: امروزه دیابت یکی از شایع ترین بیماری های جهان است که حدود نیمی از مردم جهان به آن مبتلا هستند.

فرزانه فرزادی ادامه داد: با توجه به استقبال انسانها به استفاده از داروهای گیاهی، تحقیقاتی روی یکی از گیاهان بومی ایران با نام علمی Citrullus Colocynthis صورت گرفت که پس از خالص سازی و شناسایی مواد موثره موجود در این گیاه، اثر آن بر کاهش قند خون به روش تماسی مورد بررسی گرفت.

وی با بیان اینکه این کرم هیچ گونه مشابه داخلی و یا خارجی نداشته و برای اولین بار تهیه شده است، تصریح کرد: در این پروژه به جای استفاده خوراکی و متداول از این گیاه و کاهش اثرات سوء آن در روش خوراکی، با جداسازی و خالص سازی و تهیه کرم کاهش دهنده دیابت آن به صورت تماسی، آزمایش بر روی موش های نر دیابتی انجام شد به طوری که حتی پس از در تماس نبودن با کرم، قند خونشان در حد نرمال باقی ماند و پس از مشاهده نتایج، آزمایش ها نشانگر کاهش قابل توجه قند خون به روش تماسی بود.

این دانشجوی واحد علوم و تحقیقات با بیان اینکه جهت جلوگیری از عوارض سوء مصرف خوراکی برخی گیاهان دارویی، می توان درمان تماسی آن ها را مورد بررسی قرار داد، افزود: درمان به روش تماسی در بازه زمانی کوتاهی تنها پس از سه روز، موفقیت آمیز بوده و منجر به کاهش قند خون موش ها تا حد نرمال شد و درمان به روش تماسی، هیچگونه حساسیت پوستی به همراه نداشت.

این طرح تحقیقاتی در قالب پایان نامه توسط فرزانه فرزادی و به راهنمایی دکتر کامبیز لاریجانی و مشاوره دکتر حسام سپاسی طهرانی صورت گرفته است.

 

 

 

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکیمعاون آموزشی وزارت بهداشت در هجدهمین جشنواره ابن سینا بر ضرورت بهره برداری از استعدادهای درخشان دانشگاهها در حوزه آموزش تاکید کرد.

 دکتر باقر لاریجانی معاون آموزشی وزارت بهداشت در هجدهمین جشنواره ابن سینا که در روز گذشته (چهارشنبه) در دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای انقلاب اسلامی گفت: آموزش اصلی ترین ماموریت دانشگاههای علوم پزشکی کشور است و باید به این حوزه توجه ویژه ای شود.

دکتر لاریجانی گفت: طی 1 تا 2 سال گذشته با نگاهی کلان به حوزه آموزش و در راستای ارتقای پاسخگویی به نیازهای نظام سلامت برنامه های تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی تدوین شده و تحول به گفتمان غالب حوزه آموزش در دانشگاههای علوم پزشکی کشور تبدیل شده است.

معاون آموزشی وزارت بهداشت اظهار داشت: با تصویب سند آمایش سرزمینی از این مصوبه به عنوان بستری برای اجرای برنامه های تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی بهره برداری شد و با پیاده سازی مدل ماموریت گرایی در آموزش علوم پزشکی در حال حاضر حتی دانشگاهها و دانشکده های کوچک نیز رسالت مشخصی برای پیگیری دارند.

وی خاطرنشان کرد: در تمامی دانشگاهها معتبر دنیا توسعه آموزش همزمان با پژوهش و فناوری انجام می شود و علیرغم پیشرفت های علمی و پژوهشی به روز ترین کوریکولوم های آموزشی را دنبال می نمایند.

دکتر لاریجانی گفت: باید دانشگاهها خود را برای حرکت به سمت دانشگاههای نسل سوم آماده کنند و خلاقیت و نوآوری را در دانشگاه توسعه دهند.

وی افزود: آیین نامه جدید ارتقای اعضای هیات علمی مسیر مشخص تری را برای توجه به آموزش در دانشگاهها تعریف کرده و باعث شده انگیزه بیشتری برای توجه به آموزش ایجاد شود.

معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: در برنامه تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی به دنبال ایجاد چشم انداز روشن برای نقش آفرینی دانشگاهها در دستیابی به مرجعیت علمی هستیم.

وی با بیان محورهای این برنامه گفت: با اجرای برنامه های تحول و نوآوری دانشگاههای علوم پزشکی کشور به سمت توسعه بین المللی آموزش حرکت کرده اند، به طوری که به عنوان مثال دانشگاه زابل چندین دانشجوی خارجی و دانشگاه کرمانشاه چند ده دانشجوی خارجی جذب کرده اند.

 

دکتر لاریجانی اذعان داشت: برنامه اعتباربخشی در تمامی موسسات و بیمارستان های آموزشی کشور در حال اجرا است. روز گذشته نشستی با معاونین آموزشی دانشگاهها و روسای بیمارستان های آموزشی برگزار و مقرر شد بیمارستان های آموزشی تا پایان سال با همکاری مناطق آمایشی اعتباربخشی شوند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت با اشاره به راه اندازی مرکز ملی تحقیقات آموزش علوم پزشکی گفت: این مرکز در واقع به عنوان حافظه سازمانی حوزه آموزش تاسیس شده و در این مرکز از پروژه های تدوین شده در زمینه تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی حمایت می شود.

 وی به نقش دانشگاههای بزرگ کشور در توسعه آموزش علوم پزشکی اشاره کرد و گفت: دانشگاههایی مانند دانشگاه علوم پزشکی تهران می توانند منشا تحولات زیادی در حوزه آموزش علوم پزشکی کشور باشند.

دکتر لاریجانی به اقدامات صورت گرفته در دانشگاه علوم پزشکی تهران طی سال های گذشته اشاره کرد و گفت: افرادی که وارد این دانشگاه می شوند شاگردان اول و برگزیدگان المپیادهای علمی کشور هستند و باید از این ظرفیتی که در اختیار دانشگاه است نهایت استفاده برای ارتقای آموزش علوم پزشکی صورت گیرد.

وی همچنین به نقش دانشگاه علوم پزشکی تهران در توسعه پژوهش و برگزاری جشنواره های پژوهشی مختلف اشاره کرد و گفت: برگزاری جشنواره ابن سینا نیز به منظور گرامیداشت اساتید و محققین دانشگاه در حوزه های مختلف برگزار می شود.

معاون آموزشی وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: تحول در آموزش کار آسانی نیست ولی در صورت نهادینه شدن نگاه تحولی در آموزش علوم پزشکی شاهد توسعه پژوهش و ایجاد نگاه نوآورانه در دانشگاههای علوم پزشکی کشور خواهیم بود.

 

پنج شنبه, 14 بهمن 1395 ساعت 13:00

روز پرستار گرامی باد

نوشته شده توسط

با سلام و تشکر فراوان از تعهد و اخلاصتان

امیدواریم ستاره‌ی زندگی و  آفتاب مهرتان

پیوسته ایام بر دل بیماران بتابدو همواره دعای بندگان بدرقه راه شما باشد

روز پرستار بر شما گرامی باد

این مورد را ارزیابی کنید
(14 رای‌ها)

پزشکنا- دبیرعلمی کنگره بین المللی پیشگیری و تشخیص زودهنگام سرطان گفت که سی تی اسکن غیرضروری و بی مورد، می تواند به بروز سرطان مغز منجر شود.

 دکترکاظم زنده دل روزچهارشنبه درنشست خبری اولین کنگره بین المللی پیشگیری و تشخیص زودهنگام بیماری سرطان گفت:البته این موضوع نباید سبب ترس مردم ازانجام این کار شود بلکه پزشکان باید درصورت نیاز از آن استفاده کنند تا بیمار دچار مشکلات دیگری نشود.

وی اظهار کرد که رادیوتراپی جزو درمان های ضروری بیماران مبتلا به سرطان است و تصمیم گیری در مورد آن به عهده پزشکان متخصص می باشد. با این حال گزارش هایی در دنیا وجود دارد که در بیمارانی که تحت این درمان قرار می گیرند ممکن است درآینده دچار سرطان دیگری شوند.

این متخصص سرطان ادامه داد: به همین دلیل استانداردهای مربوط به این درمان لازم است همواره رعایت شود که کشور ما در این زمینه پیشرفتهای خوبی داشته است. این موضوع جزو موضوعاتی است که در این کنگره توسط متخصصین مورد بحث قرار خواهد گرفت.

زنده دل به اجرای آزمایشی طرح غربالگری سرطان های دهان رحم، روده بزرگ و سینه اشاره کرد و گفت: این طرح در چهار استان از جمله اصفهان، آذربایجان غربی و شرقی برگزار می شود.

دبیر علمی کنگره بین المللی پیشگیری و تشخیص زودهنگام سرطان اظهار گرد که بعد از بررسی نتایج ، این طرح را می توان در سطح کشور اجرا کرد.

وی به رشد تحقیقات در این زمینه اشاره کرد و گفت که بودجه ای که برای این موضوع مهم اختصاص می یابد محدود و در مقایسه با دگیر کشورها کم است.

زنده دل تاکید کرد که برای تقویت دانش و انجام کارهای تحقیقاتی نیاز به حمایت اعم از مالی و معنوی هستیم که امیدواریم علاوه بر وزارت بهداشت، بخش خصوصی و سازمان های مردم نهاد به این موضوع توجه بیشتری کنند.

 

** سرطان سینه 25 درصد سرطان در زنان را به خود اختصاص می دهد

رییس کنگره بین المللی پیشگیری و تشخیص زودهنگام سرطان با اشاره به اینکه از هر 4 مورد سرطان در زنان یک مورد سرطان سینه است، افزود: سرطان سینه 25 درصد سرطان در زنان را به خود اختصاص می دهد.

دکتر محمدعلی محققی در این مراسم اظهار کرد که در سال های اخیر زنان در مراحل زودتری به مراکز درمانی مراجعه می کنند که آموزش عمومی در این روند نقش اساسی دارد.

وی بر لزوم پیشگیری و تشخیص زودهنگام سرطان ها تاکید کرد و گفت: باید توجه بیشتر به آموزش، تحقیقات و پژوهش در این زمینه صورت گیرد.

محققی، سرطان را سومین معضل نظام سلامت کشور دانست و گفت: سرطان بعد از بیماری قلبی و عروقی ، حوادث و سوانح، بیشترین مرگ در کشور را به خود اختصاص داده است.

وی، برنامه ملی کنترل سرطان را راهکاری مناسب برای کنترل این بیماری اعلام کرد و گفت: این برنامه مورد تو.جه سازمان جهانی بهداشت است و برخی کشورها موفق به اجرای این برنامه در نظام سلامت خود شده اند.

رییس کنگره بین المللی پیشگیری و تشخیص زودهنگام سرطان این برنامه در دستور کار شورای عالی سیاستگذاری سرطان قرار گرفته و برخی از آنها پیاده سازی شده است.

وی پیشگیری از سرطان را مهمترین هدف این برنامه اعلام کرد و گفت که با نهادینه شدن آموزش همگانی و عمومی می توان به این هدف مهم دست یافت.

محققی به مضرات فراوان دخانیات اشاره کرد و گفت: کاهش مصرف دخانیات نیاز به برنامه ریزی مدون، سرمایه گذاری کلان و اطلاع رسانی وسیع دارد.

وی یکی از مضرات مصرف دخانیات را ابتلا به سرطان اعلام کرد و گفت که مصرف دخانیات بیماری های فراوانی را ایجاد می کند که اگر این معضل به خصوص در بین جوانان و زنان مهار شود شاهد کاهش بسیاری ازبیماری ها از جمله سرطان خواهیم بود.

اولین کنگره بین المللی پیشگیری و تشخیص زودهنگام سرطان از 9 تا 11 بهمن ماه با حضور صاحب نظران داخلی و خارجی در سالن همایش ستاد مرکزی دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار می شود.

 

پزشکنا- گروهی از محققان اسپانیایی برای اولین بار با استفاده از پرینت سه بعدی موفق به تولید پوست انسان شده اند؛ این پوست دارای تمام ساختار طبیعی پوست انسان است.

ازاین پوست می توان برای پیوند به بیمارانی که دچارمشکلات پوستی یا سوختگی شده اند و آزمایش های شیمیایی استفاده کرد.

'خوزه لوییس جورکانو' استاد بخش مهندسی زیستی و مهندسی هوا و فضا دانشگاه کارلوس مادرید (UC3M) گفت: این پوست جدید، یکی از اولین ارگان های زنده انسان است که با استفاده از پرینت سه بعدی تولید شده است.

وی افزود:این پوست تمام ساختار طبیعی پوست انسان را دارد؛ بطوریکه شامل یک لایه خارجی اپیدرم مانند برای حفاظت، یک لایه ضخیم تر به عنوان درم و یک لایه ساخته شده از سلول های فیبروبلاست است که کلاژن تولید می کند؛ کلاژن پروتیینی است که به پوست خاصیت کشسانی و استحکام مکانیکی می دهد. 

وی افزود: این پوست را می توان به بیماران پیوند زد و یا از آن برای آزمایش محصولات شیمیایی، آرایشی و دارویی استفاده کرد.

این پوست پرینت شده سه بعدی برای پیوند به بیماران مبتلا به سوختگی و یا سایر بیماری های پوستی، از سلول های خود بیمار ساخته می شود تا در هنگام پیوند بدن آن را پس نزند.

این روش پرینت زیستی که پوست را در یک روش استاندارد و خودکار تولید می کند در قیاس با تولید دستی پوست ارزان قیمت تر است.درضمن برای مصارف صنعتی مانند آزمایش های شیمیایی، می توان این پوست را با استفاده از دسته ای از سلول ها به تولید انبوه رساند.جزئیات کامل این تحقیق در مجله Biofabrication منتشر شده است.

 

پزشکنا-  رئیس جامعه اپتومتری ایران گفت: بیماران مبتلا به دیابت که بیش از پنج سال از بیماری آنها می گذرد، باید هر 6 ماه یک بار تحت معاینات چشم پزشکی قرار گیرند.

محمدرضا محمد علیها در آستانه برگزاری سمینار پاراکلینیک در اپتومتری اظهار کرد: افراد مبتلا به دیابت که دچار خونریزی و پارگی شبکیه شده اند، باید بررسی های چشم پزشکی به صورت پیوسته انجام شود زیرا سهل انگاری در این زمینه می تواند موجب بروز نابینایی شود.

رئیس جامعه اپتومتری با بیان اینکه یک پنجم جمعیت بالای 40 سال کشور از دیابت رنج می برند، افزود: با توجه به افزایش چاقی و کم تحرکی در کشور زمینه بروز دیابت روز به روز افزایش می یابد که این رویه تهدیدی برای سلامتی بینایی جامعه است.

وی با اشاره به اینکه بخشی از فعالیت اپتومتریست ها در حوزه پاراکلینیک است و تنها به تجویز یا ساخت عینک محدود نمی شود، گفت: بررسی میدان بینایی و وضعیت سلامت شبکیه، بروز یا افزایش زمینه آب مروارید و ارتباط بیماری های چشمی با سایر بیماری های سیستمی از جمله وظایف اپتومتریست ها است.

همایش پاراکلینیک در اپتومتری با هدف تشخیص به موقع بیماران و ارجاع به چشم پزشک پنجشنبه هفتم بهمن ماه در دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار می شود.

 

1263.jpgپزشکنا- یک پژوهش جدید نشان می‌دهد که مصرف منظم قارچ که یک غذای فراسودمند یا عملگرا است سبب رشد رشته‌های عصبی در مغز و کاهش یا به تاخیر انداختن ابتلا به بیماری‌های مرتبط با سن می‌شود.

 این ماده غذایی که خواص زیادی دارد می‌تواند بیماری‌های عصبی مانند زوال عقل و آلزایمر را به تاخیر بیندازد.

شیوع بیماری‌های عصبی مانند زوال عقل و بیماری آلزایمر در جهان رو به افزایش بوده و به 42 میلیون نفر در سراسر جهان در سال 2020 خواهد رسید.

یافته‌های این پژوهش نشان می‌دهد که قارچ‌های خوراکی و دارویی حاوی ترکیبات فعال زیستی هستند که دارای فواید عصبی و شناختی برای محافظت در برابر محرک‌های عصبی مانند التهاب بوده که با بیماری‌های عصبی در ارتباط است.

به گفته محققان این پژوهش، قارچ دارای خواصی مانند آنتی اکسیدان ، ضد تومور، ضد ویروس، ضد سرطان، ضد التهاب، ضد میکروبی و فعالیت های ضد دیابت است.

قارچ با خواص ضد التهابی که دارد می‌تواند به عنوان غذاهای فراسودمند برای سرکوب التهاب، که منجر به بسیاری از بیماریهای مزمن مرتبط با سن، از جمله بیماری‌های عصبی استفاده شود.

درمان بیماری‌های عصبی با دارو دارای بسیاری از عوارض جانبی بوده و تنها یک تاخیر کوتاه مدت در پیشرفت بیماری ایجاد می‌کند.

محققان این پژوهش به دنبال یافتن مواد غذایی دیگری نیز هستند که از سیستم عصبی محافظت می‌کند.

این پژوهش در Journal of Medicinal Food به چاپ رسیده است.

 

 

پزشکنا- تارنمای روزنامه فرانسوی فیگارو نوشت: تقریبا در تمامی پوشک های بچه (با دو استثنا) مواد سمی و احتمالا سرطان زا کشف شده است.

به گزارش منتشر شده در مجله فرانسوی «60 میلیون مصرف کننده» (60 millions de consommateurs) افزود: مطالعه بر روی 12 برند از پوشک های بچه نشان می دهد که فقط دو برند فاقد مواد سمی است و در ترکیبات 10 برند دیگر مواد سمی به کار می رود.

پس از افشاگری در زمینه نوارهای بهداشتی، پوشک های بچه به موضوعی برای افشاگری این مجله تبدیل شده است.

نویسندگان این پژوهش اعلام کرده اند که قنداقی که از باسن نوزادان محافظت می کند، حاوی باقی مانده آفت کش هایی همچون «گلیفوسیت» (glyphosate/ ماده فعال در علف کش ها)، «دی اکسین ها» (dioxines)، «هیدروکربن های آروماتیک چند حلقه ای» (PAHs) و آثار ترکیبات آلی فرّار است.

این گزارش می افزاید 'گلیفوسیت بتازگی به عنوان یک ماده «احتمالا سرطان زا برای انسان» توسط آژانس بین المللی تحقیقات سرطان (IARC) طبقه بندی شده است.

در این گزارش با تاکید بر اینکه باید در این زمینه شفاف سازی صورت گیرد، وجود مواد سمی را در این محصولات غیر قابل قبول و خطرناک برای سلامت ارزیابی می کند.

این گزارش با تبیین این موضوع که مواد یادشده در پوشک های بچه سازگار با محیط زیست همچون «کارفور بی بی اکو پلنت» (Carrefour Baby Eco Planet) و پوشک های بچه معمولی همچون «پمپرس بی بی دری» (Pampers Baby Dry) یافت شده است، ادامه می دهد: دو برند یاد شده بدترین نتایج را در این تحقیقات داشته اند.

در مقابل، برندهای زیست محیطی همچون «لاو اند گرین» (Love & Green)، «مو دانفان» (Mots d'enfants) تنها برندهایی هستند که حاوی مواد سمی نیستند.

این تحقیقات حاصل کنترل کیفیت محصولات پوشاک بچه به درخواست شرکت «لاو اند گرین» است در اکتبر پارسال (مهر 95) و در یک آزمایشگاه مستقل انجام شد.

این تحقیقات ثابت کرد که ترکیبات PAHs (هیدروکربن آروماتیک چند حلقه ای) که از مشتقات نفتی سرطان زا توسط اتحادیه اروپا طبقه بندی شده است، در این محصولات وجود دارد. 

مجله 60 میلیون مصرف کننده در این گزارش خواستار وضع قوانین خاص و کنترل سختگیرانه تر برای اطمینان از ایمنی نوزادان و انتشار اطلاعات کافی از ترکیبات موجود در این محصولات برای اطلاع مصرف کنندگان شده است.

به گزارش ایرنا، مجله 60 میلیون مصرف کننده (که پیشتر 50 میلیون مصرف کننده نام داشت) توسط موسسه ملی مصرف کنندگان (INC) انتشار می یابد.

یکی از ماموریت های اصلی این مجله جمع آوری، تولید، چاپ، تجزیه، تحلیل و انتشار اطلاعات، مطالعات، نقشه ها و آزمون ها از مراکز صنعتی و تجاری است و مطالب آن توسط روزنامه نگاران حرفه ای که از نزدیک با مهندسان، وکلا، اقتصاددانان و کتابداران همکاری می کنند، تهیه می شود.

 

اشتراک خبرنامه

Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family