string(55) " به این سه میلیون نفر بپیوندیم"

 به این سه میلیون نفر بپیوندیم

یکشنبه, 18 مهر 1395 ساعت 13:51 نوشته شده توسط  اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

به گزارش پزشکنا- دکتر هاشمی در یادداشتی در صفحه اینستاگرام خود نوشت: متأسفانه آمار نشان می‌دهد که سالانه 5 تا 8 هزار نفر در ایران به دلیل مرگ مغزی جان خود را از دست می‌دهند که بین دو هزار و 500 تا چهار هزار نفر از ایشان دارای شرایط اهدای عضو هستند ولی فقط حدود 800 خانواده این چنین عمل می‌کنند.

 وزیر بهداشت در این یادداشت ابراز امیدواری کرده است که راه‌کاری اندیشیده شود تا مرگ و میر حاصل از تصادفات که بیش از همه جان جوانان عزیز این مرز و بوم را می‌گیرد، کاهشی جدّی یابد.  

متن کامل یادداشت وزیر بهداشت  به شرح زیر است:

پس از شرکت در جشن نفس امسال، می‌خواستم در زمینه‌ی اهدای اعضا چند جمله‌ای برای هموطنانم بنویسم؛ اما سه سفر پیاپی، درج آن را به امروز کشاند. نوشتاری که نوشتن‌اش نه چندان آسان، اما ضروری بود؛ چرا که هم اینک حدود 27هزار بیمار نیازمند به پیوند عضو در کشور عزیزمان زندگی می‌کنند و تنها راه نجات ایشان، دریافت عضو قابل استفاده از افراد مرگ مغزی است. به علت عدم وجود این شرایط، هر روز 7 تا 10 نفر یا به عبارتی هر سه ساعت یک ایرانی فوت می‌شود.

به همین دلیل مرگ مغزی ضمن این که واقعه‌ای بسیار تأسف بار محسوب می‌شود، فرصتی است برای ادامه‌ی زندگی تعدادی از بیماران نیازمند پیوند. به عبارت دقیق‌تر خانواده‌ی هر فرد دچار مرگ مغزی با اهدای اعضای حیاتی عزیزشان (شامل: قلب، کبد، 2ریه، 2 کلیه، لوزالمعده و روده) می‌توانند 8 نفر را از مرگ حتمی نجات دهند و با اهدای 1 تا 53 بافت (مانند: قرنیه، استخوان، پوست، تاندون و...)، 1 تا 53 نفر را از معلولیت برهانند.

متأسفانه آمار نشان می‌دهد که سالانه پنج تا هشت هزار نفر در ایران به دلیل مرگ مغزی جان خود را از دست می‌دهند که بین دو هزار و 500 تا چهار هزار نفر از ایشان دارای شرایط اهدای عضو هستند ولی فقط حدود 800 خانواده این چنین عمل می‌کنند.

مهم‌ترین علت این موضوع، عدم رضایت خانواده‌ها به اهدای عضو عزیزان‌شان است و دلیل این دیدگاه، ضعف آگاهی عمومی از چند و چون مرگ مغزی و اهدای عضو می‌باشد. البته با تلاش همکارانم و همراهی رسانه‌ها، آمار موافقت با اهدای عضو فرد مرگ مغزی از سوی خانواده‌ها طی 10 سال گذشته افزایش چشمگیری یافته است و امیدوارم در کنار تقویت شبکه‌ی فراهم آوری و پیوند اعضا در کشور، بتوانیم با بهره‌گیری بیشتر از ظرفیت رسانه‌ای کشور، گروه‌های مرجع و سایر امکانات موجود، در این مسیر گام‌های بلندتری برداریم. 

نکته‌ی مهم دیگری که هموطنان باید بدانند این که اساس تشخیص مرگ مغزی، معاینات بالینی است و تشخیص نهایی فقط با اجماع نظر پزشکان آموزش دیده و معتمد وزارت بهداشت در تخصص‌های جراحی مغز و اعصاب، داخلی مغز و اعصاب، داخلی و بیهوشی امکان‌پذیر می‌باشد.

بنابراین با خیالی آسوده می‌توانید به نشانیwww.ehda.center مراجعه و کارت اهدای عضو دریافت کنید؛ اقدامی که تا کنون حدود سه میلیون نفر از راه‌های گوناگون انجامش داده‌اند.

و کلام آخر این که آرزو کنیم راه‌کاری اندیشیده شود تا مرگ و میر حاصل از تصادفات که بیش از همه جان جوانان عزیز این مرز و بوم را می‌گیرد، کاهشی جدّی یابد.  

کد: 3505

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

اشتراک خبرنامه

Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family