دوشنبه,28 مرداد 1398
ورود

ورود

نام کاربری / ایمیل
رمز عبور
ذخیره سازی اطلاعات

تماس بگیرید: 88146121- 021 | 09303558070

string(64) "در خانه‌تکانی مراقب پوست خود باشید"

در خانه‌تکانی مراقب پوست خود باشید

یک متخصص پوست ضمن اشاره به سنت خانه‌تکانی در آستانه فرا رسیدن سال‌نو، درباره چگونگی استفاده صحیح از مواد شوینده و جلوگیری از عوارض آن بر پوست، توضیح داد.دکتر داریوش دائر، در این‌باره گفت: افراد حتما باید هنگام استفاده از این مواد از دستکش استفاده کنند،بویژه هنگام استفاده از مواد شوینده‌ای که حالت مایع دارند.احتیاط‌ها در افرادی که زمینه قبلی اگزما دارند باید جدی‌تر گرفته شود.

«دائر» ضمن برشمردن عوارض اگزما که شامل قرمزی، پوسته‌پوسته شدن، خارش یا به‌وجود آمدن شیارهایی با خون و خون‌آبه می‌شود، افزود: در صورت بروز این عوارض که ناشی از سهل‌انگاری در استفاده مستقیم دست‌ها با مواد شوینده است، قبل از مراجعه به پزشک متخصص از محلول‌های ترمیم‌کننده مانند کرم‌های حاوی «کالاندولا» یا «کالامین» استفاده کرده و در صورتی که پس از یک یا دو ‌روز تغییری در وضعیت ظاهر آن ایجاد نشد، به پزشک مراجعه کنند.وی درباره عوارض ناشی از کار زیاد با آب گفت: شست‌وشوی زیاد دست‌ها نیز باعث می‌شود لایه محافظ چربی روی پوست از بین رفته و مانع تشکیل لایه‌های جدید پوست شود.

توصیه ما این است که در شست‌وشوی دست‌ها زیاده‌روی صورت نگیرد. همچنین برای خشک کردن دست‌ها از حوله یا دستمال کاغذی لطیف استفاده کرده و به دفعات زیاد در روز از کرم‌های مرطوب‌کننده استفاده کنند.دائر همچنین استفاده از دستکش‌های پلاستیکی را در برخی موارد برای کسانی که سابقه حساسیت پوستی دارند، آسیب‌رسان دانست و گفت: بهترین حالت استفاده از دستکش به این ترتیب است که بهتر است ابتدا دستکش نخی با رنگ روشن را دست کرده و سپس دستکش پلاستیکی را دست کنند.وی همچنین در ادامه صحبت‌هایش با اشاره به تغییر فصل و مسافرت‌های نوروزی گفت: با توجه به تغییر فصل و مسافرت افراد به مناطق کویری و ساحلی، نباید استفاده از کرم ضد آفتاب فراموش شود.

در برخی افراد آفتاب گرفتن یا برنزه کردن سبب به‌وجود آمدن اگزما در سطح وسیع می‌شود. همچنین بهتر است بین ساعات ۹ صبح تا ۳ بعدازظهر در معرض آفتاب قرار نگیرند و کرم ضدآفتاب خود را هر ۳ساعت یکبار تجدید کنند. علاوه بر صورت، دست‌ها و گردن باید برای عضوهایی که در معرض آفتاب قرار دارند نیز از کرم ضدآفتاب استفاده کرد.این متخصص پوست در پایان، مناسب‌ترین کرم ضدآفتاب با توجه به آب و هوای ایران را با «اس‌پی‌اف۳۰» دانست و گفت: البته هرچقدر این عدد افزایش یابد، می‌تواند محافظت بیشتری ایجاد کند. در مجموع اما این عدد بین ۳۰ تا ۱۰۰ است و در محافظت پوست فقط چند‌درصد با یکدیگر تفاوت دارند

این مورد را ارزیابی کنید

نظر دادن