دوشنبه,28 مرداد 1398
ورود

ورود

نام کاربری / ایمیل
رمز عبور
ذخیره سازی اطلاعات

تماس بگیرید: 88146121- 021 | 09303558070

string(122) "گزارشی ازنخستین جراحی سرطان پستان با فناوری مواد غیرپرتوزا در مشهد"

گزارشی ازنخستین جراحی سرطان پستان با فناوری مواد غیرپرتوزا در مشهد مطلب ویژه

متخصص جراحی سرطان پستان دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: برای نخستین بار در ایران فناوری پیشرفته استفاده از مواد غیرپرتوزا در جراحی سرطان پستان با استفاده از دستگاه ‘سنتی مگ’ در مشهد راه اندازی شده است.

به گزارش پزشکنا وبه نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، با تلاش تیم جراحی بیمارستان امید از مراکز زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد، عمل جراحی سرطان پستان با استفاده از دستگاه سنتی مگ با موفقیت در این مرکز انجام شد. این عمل جراحی توسط دکتر ناصر فرقانی و دکتر آسیه السادات فتاحی با موفقیت انجام شد.

متخصص جراحی عمومی و عضو تیم جراحی این عمل اظهار داشت: تا به امروز عمل جراحی غدد لنفاوی سرطان پستان توسط دستگاه گاماپروب صورت می گرفت که این خود مستلزم تزریق ماده رادیواکتیو و همچنین نیاز به وجود سانتر پزشکی هسته ای بود.

دکتر محمد ناصر فرقانی خاطر نشان کرد: فناوری دستگاه سنتی مگ با استفاده از مواد غیر پرتوزا (آیرون اکساید) به منظور شناسایی غدد لنفاوی سرطانی زیربغل و همچنین کاشت مگسید به عنوان اولین نشانگر مگنتیک در شناسایی توده های غیر قابل لمس در سرطان پستان مورد استفاده قرار می گیرد.

وی خاطر نشان کرد:  استفاده از مواد غیر پرتوزا از ویژگی های این روش عمل محسوب می شود که این امر باعث جلوگیری از دریافت دز توسط بیمار، همراهان و جراح می گردد که با توجه به این ویژگی دیگر محدودیتی جهت انجام اعمال جراحی در بیمارستان های فاقد مراکز پزشکی هسته ای وجود نداشته و انجام عمل های  جراحی سرطان پستان حتی در شهرهای کوچک نیزمیسر می گردد.

دکتر فرقانی تصریح کرد: در این روش امکان تزریق نشانگر آیرون اکساید از یک هفته تا ۲۰ دقیقه قبل از عمل جراحی  به صورت سرپایی فراهم می شود که در مقایسه با روش های  موجود نشانگر پرتوزا (تکنسیوم ۹۹) که حداکثر ۲۴ساعت قبل از عمل جراحی در بخش پزشکی هسته ای الزاما تزریق می شود از ویژگی خاصی برخوردار است که با توجه به این ویژگی دیگر نیازی به بستری شدن بیمار قبل از عمل جراحی به منظور تزریق نشانگر نیست.

وی با بیان اینکه در این روش امکان جایگذاری بسیار آسان و سریع مگسید یک میلی متری  به صورت سرپایی تا ۳۰ روز قبل از عمل توسط رادیولوژیست در تومورهای غیرقابل لمس در پستان به منظور مکان یابی صحیح توسط جراح فراهم می شود.

دکتر فرقانی خاطر نشان کرد: از این تکنولوژی  می توان به طور همزمان به منظور مکان یابی غدد لنفاوی و تومورهای  سرطانی غیر قابل لمس  پستان با دقت بالاتر  بهره برد.

این مورد را ارزیابی کنید

نظر دادن