ضرورت تشخیص زودهنگام و غربالگری سرطان


نویسنده : admin
دسته بندی:

تاریخ: 1401/11/02 زمان: 10:56:53

پزشکنا:خبرگزاری پزشکی-دکتر طاهره اشرف گنجویی افزود: سـرطان دهانـه رحـم، نـه تنهـا شـایعتـرین و مهـمتـرین سرطان در زنان بسیاری از کشورهای در حال توسعه است، بلکه به دلیل جوان بودن این افـراد هنگــام مــرگ، اهمیــت اجتمــاعی ایــن بیمــاری برجسته تر می شود.

وی اظهار داشت: مهمترین عوامل مستعد کننده این بیماری مصرف سیگار و داشتن رفتارهای جنسی پر خطر بوده، ایـن سـرطان بـه دلیل داشـتن یـک دوره طـولانی قبـل از تهــاجم، در صورت وجــود برنامــه غربــالگری و همچنــین وجود درمان مناسب برای ضایعات اولیه، قابـل پیشگیری است.

رئیس انجمن سرطان های زنان ایران تصریح کرد: برنامـه سـازمان یافته غربالگری برای زنان ایرانی می توانـد تاثیر قابل توجهی در کاهش این بیماری داشته باشد و به عنوان یک ضرورت مطرح است، اما در مورد سرطان رحم غربالگری توصیه نمی شود زیرا در اکثر موارد به صورت خونریزی غیر طبیعی رحمی ظاهر می شود و بنابراین بیمار معمولا در مراحل اولیه بیماری به پزشک مراجعه می کند.

اشرف گنجویی مهمترین عوامل در پیشگیری از سرطان رحم را اینگونه برشمرد و گفت: تغییر سبک زندگی در جهت کاهش اضافه وزن و انجام ورزش می تواند در کاهش میزان سرطان جسم رحم و تخمدان کاملا مؤثر باشد.

رئیس انجمن سرطان های زنان ایران با اشاره به برگزاری دهمین کنگره بین المللی سرطان های زنان در روزهای ۳ الی ۵ اسفند در مرکز همایش های بین المللی دانشگاه شهید بهشتی، اظهار داشت: در این کنگره در رابطه با آخرین پیشرفتهای علمی مرتبط با سرطانهای زنان بحث خواهد شد و اهداف اصلی آن شامل پیشگیری، درمان و همچنین بهبود کیفیت زندگی در مبتلایان به سرطان زنان است.

انتهای پیام/


جهت ارسال دیدگاه ابتدا باید با مشخصات کاربری خود وارد سایت شوید.