چهارشنبه,01 اسفند 1397
ورود

ورود

نام کاربری / ایمیل
رمز عبور
ذخیره سازی اطلاعات

تماس بگیرید: 88146121- 021 | 09303558070

string(71) "بررسی تفاوت های آنفلوآنزا و سرماخوردگی"
بررسی تفاوت های آنفلوآنزا و سرماخوردگی

بررسی تفاوت های آنفلوآنزا و سرماخوردگی

رئیس اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت ضمن تشریح تفاوت آنفلوآنزا و سرماخوردگی، بایدها و نبایدهای تزریق واکسن برای گروه‌های مختلف را توضیح داد.دکتر حسین عرفانی با بیان این مطلب، گفت: بیماری آنفلوآنزا قابلیت ایجاد طغیان‌ها یا همه‌گیری‌ها در جامعه را داراست و با توجه به ماهیت خود که ویروسی است، به سرعت منتشر می‌شود و این مساله در فصول سرد سال با توجه به تراکم جمعیتی در اماکنی از جمله منازل، مدارس و سایر اماکن تجمعی اهمیت بیشتری می‌یابد.

عرفانی افزود: در این مواقع به‌دلیل سرد بودن هوا معمولا منافذ و درب و پنجره‌ها بسته شده تا هوای داخل فضا را گرم نگه‌ دارند و لذا تبادل و تهویه مناسب هوا صورت نمی‌پذیرد و تجمع بار ویروسی در فضای بسته افزایش یافته و احتمال آلوده شدن در افراد را چندین برابر می‌کند.وی ادامه داد: از سوی دیگر احتمال ترکیب شدن انواع ویروس‌های آنفلوآنزای انسانی با ویروس‌های آنفلوآنزای حیوانات و از جمله پرندگان وجود دارد که منجر به همه‌گیری‌های وسیع خواهد شد.وی در خصوص علائم بیماری آنفلوآنزا گفت: افراد مبتلا به بیماری آنفلوآنزا به‌طور معمول تعدادی از علائم زیر یا همه آنها را حداقل به مدت ۳ تا ۸ روز نشان می‌دهند. از جمله تب ناگهانی و بالا، سرفه، ناراحتی گلو، آب ریزش از بینی یا گرفتگی بینی، درد عضلانی، دردمفاصل، سردرد، خستگی و ضعف، تهوع و استفراغ و اسهال در تعدادی از بیماران که البته در کودکان شایع‌تر از بزرگسالان است.وی گفت: بعضی از علائم ممکن است بیش از یک هفته طول بکشد و همچنین ممکن است در بعضی از افراد علائم بسیار خفیف باشد؛ به‌خصوص در افرادی که قبلا واکسینه شده‌اند یا به‌علت ابتلای قبلی به بیماری آنفلوآنزا، مقداری ایمنی کسب کرده باشند.

رئیس اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با اشاره به اینکه در صورت بروز و بدتر شدن علائم باید سریعا به پزشک مراجعه کرد، این علائم را چنین برشمرد: کوتاه شدن تنفس(سختی تنفس) یا تنفس سریع، درد سینه، گیجی یا سرگیجه ناگهانی استفراغ مداوم.وی چگونگی انتشار بیماری آنفلوآنزا را چنین توضیح داد: ویروس‌های آنفلوآنزا به‌طور عمده از طریق هوا(ذرات ریز تنفسی آلوده) توسط سرفه و عطسه کردن فرد بیمار منتقل می‌شوند. آنفلوآنزا همچنین از طریق تماس با سطوح آلوده به ویروس منتقل می‌شود. آنفلوآنزا می‌تواند توسط فرد آلوده و یا بیمار به سایرین منتقل شود، حتی در زمانی که فرد آلوده بدون علامت باشد.عرفانی ادامه داد: افراد بیمار می‌توانند از یک روز قبل از شروع علائم تا ۵ - ۷ روز بعد از شروع علائم آلوده کننده باشند. کودکان و افراد دارای ضعف سیستم ایمنی مبتلا به آنفلوآنزا می‌توانند به مدت بیشتری(گاهی تا ۲۱ روز) آلوده کننده باشند.وی گفت: آنفلوآنزا در سالمندان بالای ۶۵ سال، زنان باردار، افراد دارای بیماری زمینه‌ای و مزمن(قلبی، ریوی، کلیوی، کبدی، عصبی، نقص سیستم ایمنی)، افراد بیش از حد چاق، کودکانی که به مدت طولانی تحت درمان با آسپرین قرار دارند و افرادی که داروی ضعیف کننده ایمنی یا کورتیکواستروئید مصرف می‌کنند، خطر ناشی از عوارض بیماری را افزایش می‌دهد.وی در خصوص راه‌های پیشگیری از انتقال و انتشار بیماری آنفلوآنزا اظهارکرد: دریافت واکسن در گروه‌های در معرض خطر و پرخطر(گروه‌های پرخطر کسانی هستند که در معرض ابتلای بیشتر به بیماری قرار دارند از جمله ارائه‌کنندگان خدمات بهداشتی درمانی به بیماران) یکی از بهترین روش‌های پیشگیری از بیماری آنفلوآنزا است.

وی افزود: پوشاندن دهان و بینی درهنگام عطسه و سرفه کردن با دستمال یا آرنج دست و دفع بهداشتی آن، شست‌وشوی مداوم و صحیح دست‌ها(حداقل به مدت ۳۰ ثانیه) به‌خصوص بعد از سرفه و عطسه کردن و دست زدن به بینی به‌دنبال آبریزش یا گرفتگی بینی، تماس با سطوح و اشیای آلوده، استراحت و ماندن در منزل تا زمانی که بهبودی حاصل شود، عدم حضور در اماکن و تجمعات تا بهبودی کامل، پرهیز از دست دادن، روبوسی و در آغوش گرفتن دیگران در زمان بیماری تا بهبودی کامل، رعایت فاصله مناسب(حداقل یک متر و نیم) از افراد مبتلا علائم آنفلوآنزا و افراد بیمار، تهویه مناسب محل کار و استراحت(حداقل هر ساعت ۶-۱۲ بار هوای اتاق باید تعویض شود) بدین منظور کافی است که حداقل هر ۱۰ دقیقه پنجره‌ها به مدت ۳-۵ دقیقه باز باشند یا سیستم تهویه هوای به خارج دائم روشن باشد به‌شرطی که این هوا به سمت فضای باز و بدور از انتشار به سمت نقاط حساس بیرون منتقل شود، سایر راه‌های پیشگیری هستند.

رئیس اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: بیماری آنفلوآنزا یک بیماری ویروسی است و لذا داروهای ضدمیکروبی(آنتی‌بیوتیک‌ها) روی آن تاثیری ندارند. تجویز آنتی‌بیوتیک با نظر پزشک و در موارد خاص(ازجمله همراه شدن یک بیماری میکروبی با بیماری آنفلوآنزا) است. در ۸۰ درصد از موارد آنفلوآنزا، میکروبی اضافه نمی‌شود و نیاز به آنتی‌بیوتیک ندارد.وی ادامه داد: علائم بیماری آنفلوآنزا معمولا با استراحت در منزل، نوشیدن مایعات به میزان کافی، دریافت داروهای ضد دردهای عضلانی و تغذیه مناسب بهبود می‌یابد. داروهای ضد ویروسی خاصی جهت کاهش شدت و مدت بیماری آنفلوآنزا زیر نظر پزشک و در موارد خاص معمولا برای افراد در معرض خطر و پرخطر تجویز می‌شود و به هیچ عنوان نباید به‌عنوان خود درمانی مورد استفاده قرار گیرند.وی درباره تفاوت آنفلوآنزا و سرماخوردگی گفت: بیماری سرماخوردگی یک بیماری ویروسی است که عموما دستگاه تنفسی فوقانی را درگیر می‌کند و به‌وسیله ویروس‌های خانواده سرماخوردگی(عموما رینوویروس‌ها) ایجاد می‌شود. سرماخوردگی در تمامی طول سال رخ می‌دهد اما معمولا در بهار و پاییز شایع است.عرفانی ادامه داد: سرماخوردگی به‌طور معمول ۲-۵ روز بعد از آلودگی اولیه به ویروس رخ می‌دهد. اوج علائم بیماری ۲-۳ روز بعد از تماس اولیه با ویروس‌های سرماخوردگی ظاهر می‌شود و در طی۷-۱۰ روز بهبود می‌یابد. این بیماری همانند آنفلوآنزا یک بیماری ویروسی است و لذا درمان آنتی‌بیوتیکی ندارد. اقدامات درمانی نگهدارنده و مشابه بیماری آنفلوآنزا است. بیماری سرماخوردگی واکسن ندارد. علائم بالینی سرماخوردگی وآنفلوآنزا بسیار شبیه و افتراق آنها از همدیگر مشکل است.بنابر اعلام روابط عمومی معاونت بهداشت وزارت بهداشت، وی افزود: اجرای رفتارهای بهداشتی یکی از موثرترین روش‌های مداخله‌ای کنترلی در بیماری‌های ویروسی از جمله آنفلوآنزا و سرماخوردگی است. رژیم غدایی مناسب، استراحت و خواب کافی، ورزش و فعالیت بدنی مناسب و کافی، کاهش و دوری از استرس از آن جمله هستند.وی گفت: دریافت واکسن آنفلوآنزا در گروه‌های پرخطر و در معرض تماس با بیماران به منظور کاهش و کوتاه شدن عوارض ناشی از بیماری آنفلوآنزا توصیه می‌شود.

عمده‌ترین گروه‌های اولویت‌دار گیرنده واکسن عبارتنداز: زنان باردار، سالمندان، افراد دارای بیماری زمینه‌ای و مزمن(قلبی، ریوی، کلیوی، کبدی، عصبی)، افراد بیش از حد چاق، افراد دارای کمبود یا نقص سیستم ایمنی، پرسنل پزشکی و ارائه کننده خدمات بهداشتی و درمانی، افرادی که در معرض تماس با افراد بیمار یا کانون‌های مشکوک یا آلوده به آنفلوآنزای پرندگان هستند.وی خاطرنشان کرد: بهترین زمان دریافت واکسن آنفلوآنزا در اوایل شروع ماه‌های سرد سال(از آخر تابستان تا نیمه پاییز) است. پس از دریافت واکسن آنفلوآنزا حداقل ۲ هفته طول می‌کشد تا پاسخ ایمنی در بدن ایجاد شود. دریافت واکسن آنفلوآنزا مانع بیمار شدن به بیماری آنفلوانزا نمی‌شود، اما باعث کوتاه شدن مدت و عوارض بیماری آنفلوآنزا می‌شود و بر سایر ویروس‌های ایجاد کننده عفونت تنفسی اثر ندارد.وی همچنین موارد منع دریافت واکسن آنفلوآنزا را برای این افراد لازم دانست و گفت: افرادی که به تخم‌مرغ حساسیت شدید دارند، افرادی که دارای بیماری حاد تب‌دار هستند(بعد از بهبودی می‌توانند واکسن آنفلوآنزا را دریافت کنند)، افرادی که در مرحله قبلی دریافت واکسن حساسیت داشته‌اند و افراد دارای بیماری‌های خاص برای واکسیناسیون بر اساس نظر پزشک معالج اقدام کنند.

جهت دریافت مطالب متنوع حوزه سلامت و بهداشت فردی ،درکانال تلگرام واینستاگرام ما باشید.
 
این مورد را ارزیابی کنید

نظر دادن