دوشنبه,28 مرداد 1398
ورود

ورود

نام کاربری / ایمیل
رمز عبور
ذخیره سازی اطلاعات

تماس بگیرید: 88146121- 021 | 09303558070

string(71) "باخواص سبزیجات سفید رنگ بیشترآشناشوید."

باخواص سبزیجات سفید رنگ بیشترآشناشوید.

رنگ تنها یکی از شاخص‌های تعیین‌کننده مغذی‌بودن غذاهاست. بهترین روش برای به‌دست‌آوردن مواد مغذی بیشتر و آنتی‌اکسیدان‌های ضد بیماری، مصرف میوه‌ها و سبزیجات رنگی است، اما این به معنای اجتناب از مصرف گیاهان سفید نیست.میوه‌ها و سبزیجات رنگی، نشان‌دهنده مواد غذایی گیاهی خاص هستند، مانند کاروتنوئیدها که در گیاهان نارنجی رنگ یا آنتوسیانین که در گیاهان آبی رنگ موجود است و می‌توانند در جلوگیری از بیماری‌های قلبی و سرطان موثر باشند. با این حال، یک پژوهش جدید نشان می‌دهد که گیاهان سفید حاوی مواد مغذی سودمند و ضروری گیاهی از جمله ویتامین C، ویتامین D، فیبر، پتاسیم و کلسیم هستند. در واقع مصرف سبزیجاتی که به‌صورت طبیعی سفیدرنگ هستند، به تامین برخی از نیازهای ضروری بدن و در نتیجه سلامتی بیشتر کمک می‌کنند.

گل کلم

در کنار سبزیجاتی مثل بروکلی، کلم وجوانه بروکسل، گل کلم نیز دارای خواص بسیار مفیدی است. این سبزی حاوی ترکیبات سولفور است که با سرطان مبارزه نموده و بافت استخوانی را قوی و سلامت رگ‌ھای خونی را ھم حفظ می‌کند.

قارچ

قارچ‌ها انرژی کمی دارند و کلسترول و چربی و گلوتن هم ندارند. مقادیر سدیم آنها پایین است اما در عوض مقادیر زیادی سلنیوم، پتاسیم، ریبوفلاوین، نیاسین و ویتامین D در خود جای داده‌اند. قارچ‌ها همچنین در فرد احساس سیری طولانی مدت به‌وجود می‌آورند و می‌توان از آنها برای کنترل وزن استفاده کرد.

سیر

سیر نه تنھا به غذاھا طعم بھتری می‌دھد بلکه گفته می‌شود که به رویش مو و از بین رفتن آکنه و جلوگیری از سرماخوردگی و آنفلوآنزا کمک می‌کند. ترکیبات آنتی‌اکسیدان موجود در سیر نیز به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می‌کنند. برای اینکه بتوانید از فعال‌ترین ماده موجود در سیر که آلیسین نام دارد، استفاده کنید باید قبل از اینکه سیر را بپزید و یا حرارت دھید، حبه‌های تازه آن را خرد کرده و در مجاورت ھوای آزاد قرار دھید تا برای مدتی بماند.

پیاز

ترکیبات ضد التھابی‌ای در پیاز وجود دارند که مشکلات ناشی از آرتریت را مرتفع‌تر می‌کنند و احتمال بروز سرطان، بیماری ھای قلبی و دیابت را کاھش داده و سیستم ایمنی بدن را نیز تقویت می‌کنند.

سیب‌زمینی

تقریبا اکثر افراد نیاز روزانه خود به پتاسیم و فیبر را تامین نمی‌کنند. سیب‌زمینی سفید، بیشتر از ھر سبزی و میوه، حاوی پتاسیم ھست و به اندازه بقیه میوه‌ھا و سبزی‌ھا، فیبر دارد. ھمچنین سیب‌زمینی، حاوی ویتامین C، ویتامین B6 و منیزیم است و مقدار کمی ھم پروتئین با کیفیت بالا دارد.

 مطالب متنوع حوزه سلامت و بهداشت فردی  درکانال تلگرام واینستاگرام پزشکنا                                                          
 
این مورد را ارزیابی کنید

نظر دادن