سه شنبه,01 مهر 1399
ورود

ورود

نام کاربری / ایمیل
رمز عبور
ذخیره سازی اطلاعات

تماس بگیرید: 88146121- 021 | 09303558070

NULL string(37) "کاهش جمعیت مولد کشور"
کاهش جمعیت مولد کشور

کاهش جمعیت مولد کشور

 

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت نسبت به کاهش شاخص رشد جمعیت کشور به کمتر از یک درصد هشدار داد و افزود: ایران از سال ۱۳۹۵ پای در سنین میانسالی گذاشته است و برآورد می ‌شود که تا سال ۱۴۳۰ کشورمان میانسال و پیر شود.

به گزارش پزشکنا، دکتر حامد برکاتی در نشست خبری که در استودیو سلامت وزارت بهداشت و به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، با اشاره به روز ملی جمعیت، گفت: آنچه در سال‌ های اخیر و سال ‌های پس از انقلاب در حوزه جمعیت اتفاق افتاده، این است که در ابتدای انقلاب، با افزایش جمعیت مواجه بوده و بعد از آن به یک ثبات نسبی رسیدیم، اما در سال ‌های اخیر با کاهش جمعیت روبروییم.

 

وی ادامه داد: رشد جمعیت‌ کشور در سال ‌های اول انقلاب حدود ۲.۴۵ درصد بود؛ به این معنا که جمعیت کشور سالانه حدود ۲.۵ درصد نسبت به سال قبل افزایش پیدا می کرد. با وقوع کاهش جمعیت به خصوص در دهه ۱۳۷۰ به ناگهان، یک شاخص از این رقم کم شد و در ابتدای ورودی به دهه ۸۰، به شاخص حدود ۱.۵ رسیدیم و طبق آخرین آمارها نیز در سال ۱۳۹۸ رشد جمعیت کشور متاسفانه برای اولین بار در تاریخ ایران به کمتر از یک درصد رسیده است.

 

دکتر برکاتی افزود: این موضوع به معنای آن است که جمعیت جوان و مولد کشور که زیربناهای اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و امنیتی کشور را پاسداری کرده و پرچم علم و تولید را برافراشته نگه خواهند داشت، از حدود ۲۰ سال آینده به چالش کشیده شده و نسبت جمعیتی ‌مان برهم خواهد خورد.

 

وی گفت: در سال ۱۳۵۵، سن ایران ۲۲ سال بوده و در سال ۱۳۹۹ حدود ۳۲ سال است؛ یعنی اگر ما بر اساس شاخص‌ های جهانی که سن جوانی را تا ۳۰ سالگی می‌ دانند (البته برخی کشورها هم بیشتر از این سن را معرفی کرده ‌اند)، ایران از سال ۱۳۹۵ پای در سنین میانسالی گذاشته است و برآورد می‌ شود که تا سال ۱۴۳۰ کشورمان میانسال و پیر شود.

 

جمعیت مولد کشور رو به کاهش است

 

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت عنوان کرد: بنابراین جمعیت مولد کشو که کمتر از حدود یک دهه قبل بیش از ۷۰ درصد بود، کم شده است. اما، چه باید کرد؟ سیاست ‌هایی که توسط مقام معظم رهبری در اردیبهشت ماه ۱۳۹۳ ابلاغ شد، کاملا جامع است و مسیر آینده کشور را برای مقابله با این معضل روشن کرده است، اما آنچه که باید ذیل آن انجام می شد، اتفاق نیفتاده است. این سیاست ‌ها ۱۴ بند دارد که یک بند به "جایگزینی جمعیت" اشاره می ‌کند و بند آخر هم بند رصد است که باید هر ساله اتفاق بیفتد تا به عنوان مثال آنچه اکنون مشاهده می کنیم که رشد جمعیت کشور به زیر یک درصد افت کرده، دیگر اتفاق نیفتد.

 

وی ادامه داد: در سیاست‌ های ۱۲ گانه ای که بین این سیاست ها وجود دارد نیز رشد اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی و حمایت از جوانان به خصوص برای ازدواج و فرزندآوری دیده شده است. در این زمینه وزارت بهداشت اقدامات خوبی انجام داده است؛ به طوری که شاخص مرگ و میر کودکان و مادران و شاخص تغذیه آحاد جامعه و سایر مراقبت‌ ها ارتقا یافته است و این شاخص‌ ها از شاخص ‌هایی است که با توجه به گسترش شبکه بهداشتی و درمانی کشور، زبانزد دنیا است. امیدوارم با اقداماتی که در این زمینه در حوزه تمام قوا و نه فقط قوه مجریه و وزارت بهداشت، انجام می ‌شود، بتوانیم این معضل را تا حد امکان و با بهترین شکل مدیریت کنیم.

 

 

به ما در شبکه های اجتماعی بپیوندید:

        https://telegram.me/joinchat/AAAAAD--pZ6CLWmYZnR5w   Telegram3

http://instagram.com/pezeshkna instagram

این مورد را ارزیابی کنید

رسانه

نظر دادن