دوشنبه,05 مهر 1400
ورود

ورود

نام کاربری / ایمیل
رمز عبور
ذخیره سازی اطلاعات

تماس بگیرید: 88146121- 021 | 09303558070

NULL string(107) "تبریز یکی از مراکز تولید علم و دانش در حوزه طب سنتی خواهد شد"
تبریز یکی از مراکز تولید علم و دانش در حوزه طب سنتی خواهد شد

تبریز یکی از مراکز تولید علم و دانش در حوزه طب سنتی خواهد شد

مشاور وزیر و مدیر کل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت در سفر به استان آذربایجان شرقی و بازدید از دانشکده طب ایرانی تبریز به همراه اعضای بورد تخصصی رشته طب سنتی ایرانی، این دانشکده را مرجعی برای دست‌اندرکاران طب غیر کلاسیک در آینده دانست.


به گزارش پزشکنا، دکتر محمدرضا شمس اردکانی، مشاور وزیر و مدیر کل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت در سفر به استان آذربایجان شرقی با اعضای بورد تخصصی طب سنتی ایرانی و بازدید از دانشکده طب ایرانی تبریز، در نشستی با اعضای هیات‌ رییسه این دانشکده، از اقدامات انجام ‌شده در حوزه طب سنتی در پنج ماه گذشته آگاه شد و با ابراز خرسندی از نتایج این اقدامات و قدردانی از زحمات رییس دانشگاه و کادر بهداشت و درمان در بحران شیوع کرونا، راهکارهایی را برای پیشبرد بهتر امور ارائه و تاکید کرد: دانشکده طب ایرانی تبریز به‌عنوان مرجعی برای دست‌اندرکاران طب غیر کلاسیک خواهد درخشید.

وی با حضور در جمع خبرنگاران در تبریز نیز از اقدامات انجام‌شده در دانشکده طب ایرانی دانشگاه علوم پزشکی این شهر قدردانی کرد و گفت: با حضور افراد مهم، متعهد و آگاه، دانشکده طب ایرانی تبریز، یکی از مراکز تولید علم و دانش در حوزه طب سنتی خواهد شد و نقش خود را آن‌گونه که شایسته تبریز و دانشگاه علوم پزشکی است، ایفا می‌کند.

مدیر کل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت سپس به تاسیس نخستین دانشکده‌های طب سنتی در ایران بر اساس سیاست‌های دولت جمهوری اسلامی‌ در سال ۸۶ اشاره کرد و با برشمردن نام دانشکده‌های طب سنتی تهران، ایران، شهید بهشتی و شاهد در فهرست نخستین دانشکده‌های طب سنتی در ایران، افزود: پیشینه علمی، تاریخی و فرهنگی تبریز نشان می‌دهد که این شهر قطب بزرگ علمی کشور در طول تاریخ ایران و محل تاسیس دومین دانشگاه کلاسیک در ایران بوده است.

وی نقش تبریز را در جریانات دو قرن اخیر در ایران مورد تاکید قرار داد و گفت: تبریز در عرصه‌های علم، اقتصاد، فرهنگ و ایثار تاثیرگذار بوده و این ایثار امروز هم در جان‌فشانی‌های کادر درمان این شهر نمایان است.

نخستین مرکز تحقیقات طب تلفیقی و سالمندی کشور در تبریز تاسیس شود

دکتر محمدحسين صومی، رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز نیز با قدردانی از حضور اعضای بورد تخصصی رشته طب سنتی ایرانی در تبریز، ابراز امیدواری کرد: دانشکده طب ایرانی بتواند روند روبه رشد علمی و پژوهشی خود را با سرعت بیشتری ادامه دهد.

در ادامه، دکتر محمود مصدق، عضو بورد تخصصی رشته طب سنتی ایرانی بر اهمیت و علل نیاز به طب سنتی و نقش آن در امر پژوهش و ارائه خدمات درمانی تاکید کرد و دکتر «حسین رضایی‌زاده»، دبیر بورد تخصصی رشته طب سنتی ایرانی و تاریخ پزشکی نیز با اشاره به پتانسیل‌هایی که در دانشگاه علوم پزشکی تبریز وجود دارد، پیشنهاد کرد: نخستین مرکز تحقیقات طب تلفیقی و سالمندی کشور، تحت نظر پژوهشکده سالمندی این دانشگاه که تنها پژوهشکده سالمندی در کشور است، تاسیس شود.

وی با بیان اینکه پس از شیوع کرونا، با ادعاهای متعددی با اسامی طب سنتی و طب اسلامی برای مقابله با این بیماری مواجه شده و بیش از ۲۰۰ مورد ادعا توسط گروه‌های مختلف به وزارت بهداشت ارائه شد که ۶۸ مورد آنها در قالب طرح پژوهشی درخصوص بیماری کروناویروس جدید با رویکرد طب سنتی مورد بررسی نهایی قرار گرفته است، افزود: از این میان ۱۷ طرح موفق به دریافت مجوزهای لازم برای انجام کارآزمایی بالینی شده‌اند که چند مورد از آنها مرحله جمع‌آوری داده‌ها را سپری کرده و تعدادی نیز در مرحله جمع‌آوری نتایج داده‌ها و بررسی نهایی هستند که پس از طی مراحل علمی و داوری نهایی، نتایج به‌صورت رسمی اعلام می‌شود.

رضایی‌زاده از اجرای برخی طرح‌ها در چندین مرکز، برخورداری برخی از آنها از مواد گیاهی مشترک و برخی دیگر از فرمول‌های متفاوتی در قالب شربت، جوشانده، قطره و اسپری خبر داد و گفت: شواهد اولیه برخی از طرح‌ها امیدبخش بوده و حاکی از کاهش مدت بستری بیماران، مشابه مطالعات انجام‌شده در کشور چین بوده‌اند که می‌توانند در کاهش ضریب اشغال تخت‌های بیمارستانی و به‌خصوص بخش‌های ویژه، نقش موثری داشته باشند، اما همچنان از نظر علمی قابلیت قضاوت نداشته و باید منتظر نتایج نهایی آنها باشیم.

وی با بیان اینکه طب سنتی در هیچ نقطه‌ای از دنیا به‌عنوان طب جایگزین مطرح نبوده و مکمل درمان‌های طب رایج محسوب می‌شود، تاکید کرد: از نظر اخلاقی و علمی، هیچ‌کس مجاز به بهره‌گیری از درمان‌های سنتی، جدا از درمان‌های رایج و به‌عنوان جایگزین این درمان‌ها نیست.

تمام سیستم نظام کاری طب سنتی، اسلامی است

دکتر امیرحسین جمشیدی، رئیس دانشکده طب ایرانی دانشگاه علوم پزشکی ایران هم با تاکید بر اهمیت تولید و ساخت محصولات بر پایه طب سنتی، گفت: نتایج پژوهش‌ها و پایان‌نامه‌ها باید منجر به تولید محصولاتی با قیمت ارزان شود تا بتواند به حل مشکلات سلامت مردم کمک کند.

وی با بیان اینکه هرگز نگفته‌ایم طب سنتی جایگزین درمان‌های رایج شود، طب ایرانی را یکی از ۲۰۰ مکتب طب سنتی موجود در دنیا دانست و تاکید کرد: از طب‌های سنتی به‌عنوان روش مکمل درمانی که قانونمند بوده و روش‌های درمانی‌ آنها مورد آزمون‌ قرار گرفته‌اند، در کنار پزشکی رایج استفاده می‌شود و مهم‌ترین هدف آنها، پیشگیری از بروز بیماری در افراد است.

جمشیدی همچنین به وجود ادعا‌های بسیاری درخصوص تولید‌ دارو‌ از طریق روش‌های طب اسلامی، از جمله در بحران کرونا اشاره کرد و گفت: تمام سیستم نظام کاری طب سنتی، اسلامی است و اگر وجود طب اسلامی را تایید کنیم، باید دیگر طب‌‌ها را غیر اسلامی بدانیم.

وی با بیان اینکه در برخی مواقع سودجویانی با نام طب اسلامی، باور محکمی را برای بهبودی به بیماران می‌دهند که آنها را از پیگیری درمان پزشک معالج خود دلسرد کرده و فرصت درمان مناسب را از آنها می‌گیرد، تاکید کرد: اگر احادیث و روایت‌هایی هم به نام برخی از ائمه در حوزه سلامت وجود دارد، باید راستی‌آزمایی شده و از نظر شرایط زمانی و مکانی ارائه توصیه و شخص توصیه‌ شونده مورد بررسی دقیق قرار گیرند و اثرگذاری آنها تایید شود.

رییس دانشکده طب ایرانی دانشگاه علوم پزشکی ایران درخصوص نحوه برخورد با ارائه داروهای غیر مجاز در عطاری‌ها نیز با اشاره به اینکه عطاری‌ها همچنان تحت نظارت اتحادیه عطاران و سقط ‌فروشی‌ها هستند، گفت: معاونت‌های بهداشت و درمان دانشگاه‌های علوم پزشکی، به ‌ترتیب نظارت بر رعایت اصول بهداشتی در عطاری‌ها و نظارت بر دخالت آنها در امور پزشکی را بر عهده دارند و معاونت غذا و دارو هم بر فراورده‌های ارائه‌شده در عطاری‌ها نظارت می‌کند، اما زمانی می‌توانیم در این حوزه موفق عمل کنیم که هر خانواده کارشناس خود بوده و برای دریافت خدمات حوزه طب سنتی، تنها به سلامتکده‌ها، درمانگاه‌ها و مراکز مورد تایید دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت مراجعه کند.

مدعیان درمان کرونا با طب سنتی، حاضر به بررسی علمی ادعای خود نشدند

در ادامه، دکتر حجت پورفتحی نعمت‌آباد، رییس دانشکده پزشکی دانشگاه علوم ‌پزشکی تبریز با اشاره به ادعای ۲۲ نفر برای درمان کرونا با طب سنتی از زمان شیوع این ویروس در استان آذربایجان شرقی، گفت: برخی مدعیان ادعا می‌کردند که راه درمان کرونا با طب سنتی به آنها الهام شده است، اما ازآنجایی ‌که تمامی طرح‌ها و پیشنهادات تنها در قالب طرح پژوهشی، قابل ارائه و بررسی و حتی صدور مجوز هستند، هیچ‌کدام حاضر به ارائه دلایل علمی و بیان ادعای خود در قالب طرح پژوهشی نشدند.

وی افزود: این افراد به‌حدی از ادعای خود نامطمئن بودند که با توجه به احتمال بالای انتقال ویروس در بخش‌های بستری بیماران کرونایی، حتی حاضر به ورود به این بخش‌ها هم نشدند.

گفتنی است در این سفر، مشاور وزیر بهداشت و اعضای بورد تخصصی رشته طب سنتی ایرانی، از ساختمانی چهار طبقه با متراژ بیش از هزار متر مربع و شامل بخش‌های مختلف که به‌تازگی برای تاسیس سلامتکده به دانشکده طب ایرانی تبریز اختصاص یافته و در حال بازسازی است نیز بازدید کرده و توضیحاتی در خصوص برخی اصلاحات مورد نیاز در بخش‌های مختلف، از جمله آزمایشگاه داروسازی و نحوه ساخت دارو ارائه کردند.

 

به ما در شبکه های اجتماعی بپیوندید:

        https://telegram.me/joinchat/AAAAAD--pZ6CLWmYZnR5w   Telegram3

http://instagram.com/pezeshkna instagram

 
 
این مورد را ارزیابی کنید

رسانه

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید