سه شنبه,28 دی 1400
ورود

ورود

نام کاربری / ایمیل
رمز عبور
ذخیره سازی اطلاعات

تماس بگیرید: 88146121- 021 | 09303558070

 

ایمنی زنان در برابر واکسن آنفلوانزا با افزایش سن کاهش می یابد

در مجموع واکنش ایمنی زنان در برابر واکسن آنفلوانزا در مقایسه با مردان بیشتر است اما طبق نتایج مطالعه جدید، با افزایش سن و کاهش هورمون استروژن، ایمنی زنان تضعیف می شود.

 در این مطالعه محققان واکنش های ایمنی به واکسن آنفلوانزا H1N1 2009 را در بین 145 داوطلب انسانی بررسی کردند؛ یک گروه متشکل از افراد 18 تا 45 سال و گروه دیگر افراد 65 سال به بالا بودند.

محققان با بررسی نشانگرهای اصلی واکنش ایمنی دریافتند به طورمیانگین زنان در گروه جوان تر در مقایسه با مردان جوان و زنان مسن تر، واکنش قوی تری نسبت به واکسن داشتند.

رژیم غذایی پالئو ریسک بیماری های قلبی را افزایش می دهد

مطالعه نشان می دهد افرادی که از رژیم غذایی پالئو پیروی می کنند دو برابر بیشتر دارای نشانگر خونی مرتبط با بیماری های قلبی هستند.

به گزارش خبرنگار مهر، در این مطالعه، محققان تاثیر رژیم غذایی را بر باکتری های روده بررسی کردند. آنها ۴۴ فرد دارای رژیم غذایی پالئو را با ۴۷ فرد پیروی کننده از رژیم غذایی سنتی استرالیا مقایسه کردند.

آنها میزان (trimethylamine-n-oxide) خون شرکت کنندگان را اندازه گیری کردند. میزان بالا TMAO، ترکیب آلی تولیدشده در روده، با افزایش ریسک بیماری قلبی مرتبط است.

در رژیم غذایی پالئو (یا غارنشینی) افراد گوشت، سبزیجات و مغزیجات مصرف می کنند، مصرف میوه در آن محدود است و مصرف غلات، حبوبات، لبنیات، نمک، قند تصفیه شده و روغن های فراوری شده را در آن حذف می کنند.

آزمایش های جدید دی ان ای اسرار خانوادگی را افشا می کند

دانشمندان هشدار می دهند با پیشرفت فناوری آزمایش های جدید دی ان ای اسرار خانوادگی گسترده ای را در مورد هر فرد افشا می کنند که این امر امنیت و حریم شخصی افراد را به خطر می اندازد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مدیکال اکسپرس، محققان دانشگاه وندربیلت آمریکا می گویند باید به افرادی که آزمایش دی ان ای می دهند هشدار داده شود که این امر ممکن است به افشای اسراری ناخوشایند در مورد آنها منجر شود.

از جمله این اسرار می توان به افشای وجود اقوام و خویشان نزدیکی اشاره کرد که فرد هرگز از وجود آنها خبر نداشته است. به عنوان مثال، یک فرد می تواند با چنین آزمایش هایی دریابد که خواهر و برادرهای دیگری نیز داشته که پدر یا مادر یا هر دو وجود آنها را مخفی کرده اند.

آزمایش دی ان ای از یکسو ریشه های خانوادگی هر فرد را مشخص می کند و به وی کمک می کند از بیماری هایی که مستعد ابتلا به آنهاست، مطلع شود. اما باید تعادلی میان این فواید و چالش های ناشی از افشای جزئیاتی تکان دهنده در مورد هویت و ریشه های خانوادگی افراد برقرار شود تا از تنش های اجتماعی جلوگیری به عمل آید.

از سوی دیگر باید توجه داشت که سرقت چنین اطلاعات ذی قیمتی توسط هکرها و نفوذ کلاهبرداران اینترنتی به سرورهای حاوی داده های یادشده می تواند برای بسیاری از مردم مشکلات جدی ایجاد کرده و به سواستفاده ها و باج خواهی های دامنه دار منجر شود. از همین رو، همکاری شرکت های فعال در این زمینه برای حفاظت از داده های خصوصی مردم ضروری است.

استفاده از سمعک باعث محافظت مغز در سنین بالا می شود

یافته های اخیر نشان می دهد افرادی که برای مشکلات شنوایی ناشی از افزایش سن از وسایل کمک شنوایی استفاده می کنند به مرور زمان عملکرد مغزی بهتری دارند.

به گزارش خبرنگار مهر، محققان دانشگاه اکستر و کالج لندن در این مطالعه به بررسی بیش از 25 هزار فرد 50 سال به بالا پرداختند.

یافته ها نشان داد تشویق افراد به استفاده از سمعک و سایر وسایل موثر کمک شنوایی به حفظ مغز آنها و کاهش ریسک ابتلا به زوال عقل در آنها کمک کرد.

در ین مطالعه، افراد هر دو سال یکبار تحت تست های شناختی سالانه قرار گرفتند. ارزیابی ها نشان داد گروهی که از سمعک استفاده کرده بودند از لحاظ عملکرد حافظه کاری و ابعاد تمرکز در مقایسه با افرادی که از وسایل کمک شنوایی استفاده نکرده بودند عملکرد بهتری داشتند.

مطالعه قبلی نشان داده است که ناشنوایی با از دست دادن عملکرد مغز، حافظه و افزایش ریسک ابتلا به زوال عقل مرتبط است.

به گفته محققان، این تحقیق نشان می دهد که استفاده از سمعک می تواند از مغز محافظت کند. با این حال آنها بر انجام تحقیقات بیشتر در این زمینه تاکید دارند.

 


 

دوره تخصصی انفورماتیک تصویربرداری پزشکی با هدف تربیت پکس ادمین یازدهم تا چهاردهم  تیرماه سال جاری در دانشگاه امیرکبیر تهران برگزار می­شود.

دوره تخصصی انفورماتیک تصویربرداری پزشکی به منظور آشنایی مدیران و کارشناسان بیمارستانی و بخش های تصویر برداری با اصول علمی انفورماتیک تصویربرداری پزشکی، پکس و دایکام را دانشگاه صنعتی امیرکبیر به عنوان اولین دانشگاه دارای دانشکده مهندسی پزشکی در کشور و قطب مهندسی پزشکی کشور برگزار می­کند.

این دوره ها به صورت ترکیبی یعنی بخشی از آن الکترونیکی و بخشی از آن به صورت حضوری خواهد بود و در پایان دوره، دانش پذیران باید پروژه عملی را انجام دهند.

مدیریت اطلاعات سلامت و کلیات انفورماتیک پزشکی، استانداردهای انفورماتیک پزشکی و دایکام، فناوری اطلاعات برای پکس ادمین، مدیریت پکس و نگهداری از آن، مدیریت اطلاعات و تصاویر پزشکی، استانداردهای انفورماتیک پزشکی و دایکام و معماری PACSاز مباحث مطرح شده در این دوره می­باشد.

مدت این دوره 48 ساعت شامل 16 ساعت الکترونیکی، 16 ساعت حضوری و 16 ساعت پروژه عملی می باشد.

به شرکت کنندگان در دوره، گواهینامه رسمی از طرف دانشگاه صنعتی امیرکبیر اعطا خواهد شد.

جهت تعاملات بیشتر و ثبت‌نام آنلاین، سایت دوره به آدرس hti.aut.ac.ir مراجعه یا با دبیرخانه به شماره 88146121 داخلی تماس حاصل فرمایید.

 

 

صفحه1 از7