دوشنبه,05 مهر 1400
ورود

ورود

نام کاربری / ایمیل
رمز عبور
ذخیره سازی اطلاعات

تماس بگیرید: 88146121- 021 | 09303558070

NULL string(131) "طرح "دهان و دندان عاری از پوسیگی" ویژه دانش‌آموزان در سال 97 + جزییات"

طرح "دهان و دندان عاری از پوسیگی" ویژه دانش‌آموزان در سال 97 + جزییات

دکتر حمید صمدزاده با بیان اینکه برنامه سلامت دهان و دندان دانش‌آموزی در سه بخش آموزش، پیشگیری و درمان، از ابتدای سال ۹۴ آغاز شد، گفت: این طرح، تقریبا ۶۱هزار مدرسه از مدارس مقطع ابتدایی شهری و روستایی در کشور را با جمعیت حدود ۷میلیون دانش‌آموز تحت پوشش خود قرار داده است.

وی درباره برنامه‌های آموزشی این طرح گفت: برنامه‌های آموزشی با توجه به اولویت‌هایی که در نظر داشتیم، تهیه محتوا و آماده شد و به ۴۵هزار بهورز و مراقب سلامت و مربی بهداشت مدارس که در کارنامه بهداشت قرار داشتند، آموزش‌های لازم را ارایه دادیم. این نیرو‌ها آموزش‌های لازم را به دانش‌آموزان منتقل کردند. همچنین بسته‌های کمک آموزشی مانند مسواک آموزشی و کتاب و پوستر‌های و سی دی‌های آموزشی را تهیه و به مدارس ارسال کردیم. هدف این بود که آموزش‌ها به صورت آبشاری به دانش‌آموزان منتقل شود.

شناسنامه سلامت دهان و دندان برای دانش‌آموزان
صمدزاده با بیان اینکه در حوزه پیشگیری برای اولین بار شناسنامه سلامت دهان دانش‌آموزان تهیه شد، گفت: با توجه به تاثیری که فلوراید در کاهش پوسیدگی دارد، بحث وارنیش فلورایدتراپی را که مطمئن‌ترین و موثرترین راه برای کاهش پوسیدگی است و در همه جای دنیا به آن تاکید شده، در دو نوبت در سال و به طور متوسط هر شش ماه یک بار برای دانش‌آموزان انجام دادیم. به این ترتیب در پایان سال تحصیلی ۹۶-۹۷، ۳۶ میلیون بار دانش‌آموزان این خدمت را دریافت کردند. این برنامه برای سال تحصیلی جدید نیز در نظر گرفته شده است.

ارائه خدمت سطح دو به دانش‌آموزان روستایی
وی افزود: در حوزه درمان نیز دانش‌آموزان غربالگری شدند و نیاز درمانی هر دانش‌آموز مشخص شد. در این راستا مهم‌ترین خدمتی که برای اولین بار با همکای بیمه سلامت انجام دادیم، ارائه یک بسته خدمتی سطح دو، شامل کشیدن دندان، ترمیم دندان، فلورایدتراپی، جرم‌گیری، درمان پالپ زنده، به شهر‌های زیر ۲۰هزار نفر که تحت پوشش بیمه روستایی هستند، به صورت رایگان بود. همچنین بیش از دو میلیون خدمت فیشورسیلانت به دانش‌آموزان داده شد. به همین تعداد خدمات ترمیمی نیز در طول این چند سال برای دانش‌آموزان انجام شده است.

طرح دهان و دندان عاری از پوسیدگی برای دانش‌آموزان مقطع ششم ابتدایی
صمدزاده درباره برنامه‌های جدید معاونت بهداشت در سال تحصیلی جدید برای دانش‌آموزان، گفت: در سال تحصیلی جدید، برنامه معاونت بهداشت، اجرای طرح دهان و دندان عاری از پوسیدگی با همکاری آموزش و پرورش برای سلامت دهان و دندان دانش‌آموزان، است. این طرح قرار است، برای یک میلیون و ۲۰۰هزار دانش آموز مقطع ششم ابتدایی اجرا شود. امیدواریم با همکاری آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها این طرح نیز در این مقطع تحصیلی موفق باشد. شاخص پوسیدگی دندان در سن ۱۲ سالگی ۲.۱ بوده است که به دنبال اقدامات انجام شده، به ۱.۸ کاهش پیدا کرده است، امیدواریم با اجرای این طرح این روند کاهشی ادامه یابد.

وی در پایان در پاسخ به این سوال که آیا اجرای برنامه‌های سلامت دهان و دندان دانش‌آموزان تامین اعتبار شده است یا خیر؟، گفت: اعتبارات این قسمت از خدماتی که ما برای سلامت دهان و دندان دانش‌آموزان در نظر گرفتیم و در حال اجرا هستیم، از ابتدای طرح تحول در نظر گرفته شده و تاکنون مشکل خاصی نداشتیم و امیدواریم در آینده نیز به مشکل برنخوریم.

این مورد را ارزیابی کنید

رسانه

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید