پنج شنبه,18 آذر 1400
ورود

ورود

نام کاربری / ایمیل
رمز عبور
ذخیره سازی اطلاعات

تماس بگیرید: 88146121- 021 | 09303558070

NULL string(78) "علل اصلي کم بينايي و نابينايي در جهان چيست؟"

علل اصلي کم بينايي و نابينايي در جهان چيست؟

يک فوق تخصص جراحي پلاستيک چشم گفت: ديابت، آب مرواريد و آب سياه سه بيماري خطرناک براي چشم بوده که در نهايت به نابينايي ختم مي شود. لذا براي اينکه شيوع کم بينايي و نابينايي را در جهان کاهش دهيم بايد مراقب اين 3 بيماري خطرناک باشيم.
دکتر محمدطاهر رجبي در گفت و گو با جام جم آنلاين بيان کرد: معرفي يک روز به عنوان روز جهاني نابينايان (عصاي سفيد) به اهميت بيماري هاي چشم و همچنين اهميت خود چشم در سلامت انسان و پيشرفت بشري و نگرش انسان بسيار کمک کننده است.
وي سه بيماري عمده را علل اصلي نابينايي در جهان امروزي اعلام کرد و گفت: ديابت، آب مرواريد و آب سياه سه بيماري خطرناک براي چشم بوده که در نهايت به نابينايي ختم مي شود. لذا براي اينکه شيوع کم بينايي و نابينايي را در جهان کاهش دهيم بايد مراقب اين 3 بيماري خطرناک باشيم.
اين متخصص جراحي پلاستيک چشم اظهار داشت: متاسفانه امروزه ديابت شيوع بسيار بالايي در دنيا داشته و يکي از اصلي ترين علل نابينايي در افراد محسوب مي شود.ديابت مي‌تواند باعث بروز آب مرواريد، آب سياه و خونريزي‌هاي عروقي در چشم شود، به بيان ديگر قند بالا به مختل‌شدن عملکرد سلول‌هاي بدن منجر مي‌شود و در درازمدت در چشم ايجاد خونريزي مي‌کند و به دنبال آسيب‌ديدگي عروق شبکيه چشم، ديد فرد دچار اختلالات جدي مي‌شود.
رجبي افزود: فردي که درگير ديابت ثانويه شده در ابتداي تشخيص حتما بايد شبکيه چشمانش بررسي شود. حدود 7 درصد از جمعيت ايران(6 ميليون نفر) دچار ديابت هستند. اين افراد اگر بيماريشان را کنترل نکنند و به تدريج، درگير عوارض ديابت گردند بار مالي و اجتماعي بسيار سنگيني به جامعه وارد مي‌کنند.
وي آب مرواريد را دومين علت شايع در کم بينايي و نابينايي دانست و گفت: خوشبختانه اين بيماري علائم مشخصي داشته و مي توان آن را در مراحل ابتدايي تشخيص و درمان کرد. شايع‌ترين علامت اين بيماري کاهش بينايي و تاري ديد است که کاهش بينايي اغلب به صورت تدريجي و پيشرونده ايجاد مي‌شود. امروزه اين بيماري در جوامع شهري خوب کنترل شده اما متاسفانه در مناطق روستايي به دليل فقر بالا بويژه شهر ها و روستاهاي دوردست مراجعه بيماران مناسب نيست. اين افراد به دليل عدم مراجعه به پزشک بيماري‌شان پيشرفت کرده و درنهايت تبديل به آب سياه و نابينايي مطق آنان مي شود.
اين متخصص جراحي پلاستيک چشم متذکر شد: ابتلا به اين بيماري به علت عدم دسترسي به امکانات جراحي در شهرهاي فقير شايع‌تر است. افراد بالاي 60 سال بايد سالانه توسط چشم پزشک بررسي شوند.
به گفته وي، آب سياه يا گلوکوم علت ديگر نابينايي در جهان است. آب سياه در اثر افزايش شديد فشار مايع درون چشم بروز کرده و مي تواند به بينايي فرد، آسيب برساند و حتي منجر به نابينايي بيمار شود. متاسفانه اين بيماري با علامت خاصي همراه نيست لذا افراد زماني متوجه اين عارضه مي شوند و به پزشک مراجعه مي کنند که بيماري پيشرفت کرده است.
رجبي خاطرنشان کرد: يکي از دلايل تشخيص ديرهنگام اين بيماري، وابستگي آن به سن است چرا که افراد ميانسال مشکلات بينايي خود را به خاطر بالارفتن سن، طبيعي دانسته و به همين دليل به موقع به پزشک مراجعه نکرده و از بيماري خود مطلع نمي شوند.
به گفته وي، فردي که دچار آب سياه پيشرفته مي شود سلول هاي عصبي بينايي اش از بين رفته و متاسفانه امکان بازگشت آن ميسر نيست.

این مورد را ارزیابی کنید

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید