دوشنبه,03 آبان 1400
ورود

ورود

نام کاربری / ایمیل
رمز عبور
ذخیره سازی اطلاعات

تماس بگیرید: 88146121- 021 | 09303558070

NULL string(76) "کم شنوایی در بین نوجوانان رو به افزایش است"

کم شنوایی در بین نوجوانان رو به افزایش است

گوش های مسئول دو حس حیاتی شنوایی و تعادل هستند؛ صداهای تشخیص داده شده از طریق گوش ها، اطلاعات اساسی را درباره محیط خارجی می‌دهند و به ما اجازه می‌دهند با روش های پیچیده‌ای چون گفتار، موسیقی، شعر و ادبیات ارتباط برقرار کنیم.
وی با تاکید بر اینکه گوش ها در حس تعادل ما نیز سهم دارند، گفت: درک ناخود آگاه وضعیت بدن در فضا به ما اجازه می‌دهد تا بایستیم و حرکت کنیم بدون آنکه زمین بخوریم. 
وی افزود: صدا و شنیدن از بزرگترین نعمت های الهی به موجودات است؛ ولی همین صدا می تواند سبب آسیب به شنوایی شود. قرارگیری انسان در معرض اصوات بلند یا اصوات نسبتا بلند در دراز مدت مثل اره، مته، هواپیما، ماشین آلات، موتورسیکلت، بلندگو، وسایل تهویه و غیره می تواند تهدیدی برای شنوایی انسان باشد.
محمودیان گفت: فعالیت طولانی مدت با آلات موسیقی یا گوش کردن اصوات از طریق وسایل شخصی مثل هندزفری ها یا انواع هدفون ها نیز می تواند به شنوایی صدمه بزند. استفاده از هدفون یا هندزفری برای گوش کردن به موسیقی های نسبتا بلند می توانند برای شنوایی بسیار خطرناک و صدمه زننده باشند.پپ

* 2 دقیقه صدای بلند سبب ناشنوایی موقت می شود
مدیر گروه برنامه ملی سلامت گوش و شنوایی وزارت بهداشت اعلام کرد: قرارگیری بیش از 2 دقیقه در معرض صدایی با شدت 109 دسی‌بل ممکن است به ناشنوایی موقت انسان منجر شود. به ازای هر 10 دسی‌بل افزایش در شدت صوت افزایشی معادل 10 برابر در قدرت اصوات اتفاق می افتد که همین مقدار به گوش انسان می‌‌رسد.
وی افزود: تاثیر صدا بر سلامت انسان به عواملی نظیر شدت، نوع، نزدیکی به منبع، مداومت، وضعیت، موقعیت و البته حساسیت فرد در مقابل آن بستگی دارد و با این توضیح، شدت اصوات فقط یکی از پارامترهای مهم در اندازه‌گیری و تعیین میزان آسیب به سیستم شنوایی انسان محسوب می‌شود و عوامل ذکر شده قبلی نیز در بروز آسیب تاثیرگذار هستند.
مدیر گروه برنامه ملی سلامت گوش و شنوایی وزارت بهداشت بیان کرد: سازمان جهانی بهداشت گزارش کرده است که اغلب موارد ناشنوایی قابل پیشگیری و درمان هستند و نیمی از همه بیماران مبتلا به کاهش شنوایی از طریق پیشگیری اولیه به این بیماری دچار نمی شوند.
وی افزود: نوجوانان و جوانان استفاده بیش از حد از هدفون یا هندزفری، قرار گیری در برابر صداهای غیراستاندارد و بلند، آلودگی صوتی ناشی از ترقه و مواد محترقه در ایامی مانند چهارشنبه آخر سال، به افت شنوایی منجر می شود.

محمودیان گفت: به طور کلی، اگر صدایی از حد مشخصی بالاتر باشد یا با مقدار کم اما در طولانی‏مدت وارد گوش شود، ممکن است سبب آسیب به گوش و کاهش شنوایی شود.

* استفاده مداوم از هندفری به شنوایی آسیب می زند
وی افزود: حد صوتی که می‏تواند این مشکل را ایجاد کند،70 دسی‏بل تعیین شده است. استفاده از هندزفری به این دلیل که صداهای محیط را حذف می‏کند و صدا به ‏طور مستقیم وارد گوش می‏شود، به خصوص اگر شدت صوت زیاد باشد قطعا به گوش آسیب وارد می کند.
مدیر گروه برنامه ملی سلامت گوش و شنوایی وزارت بهداشت افزود: برای اینکه متوجه شوید میزان صوتی که شنیده‏اید بیشتر از70 دسی‏بل بوده یا نه و احتمال خطر آسیب شنوایی بر اثر صوت مشخص شود ساده ترین و بهترین اقدام ارزیابی دو عامل است؛ میزان لحن گفتاری خود را همزمان با استفاده از هندزفری یا هدفون در هنگام گفتگو با دیگران ارزیابی کنید. هرگاه افزایشی در میزان شدت گفتاری شما اتفاق بیفتد به معنی هشدار افزایش عامل خطر برای شنوایی شماست.
وی افزود: هرگاه پس از مدتی گوش دادن به صداها تا لحظاتی شنیدن اصوات محیطی در اطرافمان مبهم شنیده شد به معنی آن است که دچار کاهش شنوایی موقتی شده‏اید نشان‌دهنده آلودگی صوتی است که به دلیل استفاده از هدفون و هندزفری به گوش های شما وارد شده است و این مساله می‏تواند زنگ خطری برای کاهش شنوایی دائمی باشد.
مدیر گروه برنامه ملی سلامت گوش و شنوایی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه هم اکنون با 2 مشکل وجود دارد، افزود: جوانان و نوجوانان مدت زمان طولانی از هدفون، هندزفری استفاده می‌کنند و مشکل دوم این است که حجم بسیار بالایی از هدفون‌ها و هندزفری‌ها به طور قاچاق وارد کشور می‌شود که غیراستاندارد است. 
وی تصریح کرد: سطوح صوتی که این هندزفری‌های غیراستاندارد ایجاد می‌کنند بسیار بالاست و صدمه‌های بیشتری به گوش وارد می‌کند به گونه‌ای که سبب آثار مخرب به سلول شنوایی و عصب شنوایی می‌شود و پیرگوشی زودرس ایجاد می شود. استفاده از وسایل مثل هدفون به مدت طولانی حتی با صدای نسبتا کم می تواند آسیب زننده باشد.
محمودیان گفت: نوجوانان و جوانان معمولا برای ایجاد هیجان، کم‌کم صدای هندزفری را بالا می‌برند و گوش هم به این صدای بلند عادت می‌کند در حالی که به‌ تدریج سبب بروز کم شنوایی در فرد می‌شود. قرارگیری در معرض صداهای آسیب زا به گونه ای است که در ابتدا باعث آسیب شنوایی در محدوده فرکانس‌های بالا شده و تخریب آنها را باعث می‌شوند در این صورت فرد متوجه نمی‌شود دچار آسیب شنوایی شده است.
وی افزود: با ادامه بی توجهی فرد و قرارگیری در معرض صداها به تدریج فرکانس‌های گفتاری نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرند و فرد هنگام مکالمه دیگر قادر به درک مطلب و شنیدن طبیعی صدا افراد نخواهد بود. در گروه سنی نوجوانان و جوانان کم‌شنوایی به درجات مختلف در حال افزایش دو برابری است چرا که این عارضه درجات مختلفی دارد و فرد زمانی متوجه می‌شود که کم‌شنوایی باعث کم‌شدن ارتباط وی با محیط اطراف شده و به نوعی پیرگوشی زودهنگام اتفاق افتاده است.
وی بیان داشت: استفاده از هندزفری‌ها با صدای بلند، میزان شنوایی را در فرد به طور مرتب کم می‌کند و سلامت گوش را به خطر می‌اندازد. یکی دیگر از آثار استفاده نادرست از هندزفری در میان افراد ابتلا به وزوز گوش و کم‌شنوایی در سنین نوجوانی است. در حال حاضر وزوز گوش بین نوجوانان بسیار افزایش پیدا کرده است. بعد از 3-2 سال استفاده مداوم و نامناسب از هندزفری فرد دچار افت شنوایی و پیرگوشی زودرس می‌شود.
مدیر گروه برنامه ملی سلامت گوش و شنوایی وزارت بهداشت ادامه داد: اگر یک نفر به صدای موسیقی با 120 دسی‌بل در مدت زمان یک ساعت گوش دهد، قطعا دچار کم‌شنوایی می‌شود. مهمترین توصیه‌ای که‌ متخصصان علوم اعصاب شنوایی به جوانان می‌کنند این است که برای حفظ سلامت گوش حجم صدای هندزفری و هدفون را بیشتر از 50 درصد میزان حجم صوتی خروجی بالا نبرند و مدت زمان استفاده از آن را کاهش دهند و همچنین در زمانهای مختلف استراحت صوتی به گوش های خود بدهند.

* سبزی و میوه تازه پیرگوشی را به تأخیر می اندازد
محمودیان گفت: خوردن سبزی تازه و میوه ها در مقادیر بالا که حاوی آنتی اکسیدانهای فراوان است در جلوگیری و پیشگیری از ابتلا به کم شنوایی و وزوز گوش بسیار پر اهمیت می باشد.
مدیر گروه برنامه ملی سلامت گوش و شنوایی وزارت بهداشت افزود: سازمان جهانی بهداشت کار حد مجاز استاندارد صداها که هر فرد در طول روز مجاز به شنیدن آنها است را 80 دسی‌بل ظرف مدت 8 ساعت مشخص کرده است. اگر حتی 5 دسی‌بل از این میزان بیشتر شود مدت زمان قرار گیری افراد در معرض این اصوات باید به نصف تقلیل داده شود تا به گوش ها و شنوایی آسیبی وارد نشود.
وی افزود: اگر فردی در محیطی قرار گرفت که برای اینکه صدایش به بقیه برسد باید بلندتر صحبت کند، یعنی در معرض آلودگی صوتی قرار گرفته و با کمک این شاخص می‌توان فهمید آیا گوش در معرض آسیب است یا خیر. میزان صدای هندزفری باید از 50 درصد کمتر باشد و حتما از گوشی‌های هوشمند با برندهای معتبر استفاده شود چون این گوشی‌های هوشمند سطوح صوتی مجاز را در نظر گرفته‌اند.
محمودیان گفت: فردی که از هندزفری استفاده می‌کند باید هر 10 تا 20 دقیقه هندزفری را از روی گوشش بردارد و استراحت دهد. در محیط‌ های پر سر و صدا از محافظ گوش استفاده کنید. توصیه می‌شود اگر در محیط‌ های پر سر و صدا کار می‌کنید یا وسیله سرگرمی پرصدا دارید حتماً از محافظ گوش استفاده شود.

 

download

این مورد را ارزیابی کنید

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید