پنج شنبه,18 آذر 1400
ورود

ورود

نام کاربری / ایمیل
رمز عبور
ذخیره سازی اطلاعات

تماس بگیرید: 88146121- 021 | 09303558070

NULL string(106) "چند نکته مهم برای آنانکه واقعاً به دنبال تناسب اندام هستند"

چند نکته مهم برای آنانکه واقعاً به دنبال تناسب اندام هستند

یافته‌های پژوهشی که به تازگی در مجله «عادات خوردن» منتشر شده است، نشان می‌دهد مصرف منظم غذاهای سالم و دوری از رژیم‌های غذایی موقت بهترین راه برای حفظ تناسب اندام است. محققان دانشگاه هلسینکی همچنین متوجه شده اند رژیم های غذایی موقت به جای جلوگیری از اضافه وزنموجب تسریع آن می‌شوند.

اولا کارکاینن استاد تغذیه دانشگاه هلسینکی که در این پژوهش نیز حضور داشته است، می‌گوید: "اغلب مردم سعی می کنند با رژیم گرفتن و کمتر خوردن اضافه وزن و چاقی خود را کنترل کنند. به نظر می رسد چنین رویکردی در طولانی مدت به جای جلوگیری از اضافه وزن منجر به چاقی بیشتر خواهد شد.

این پژوهش بخشی از پژوهشی بزرگتر است که بیش از 4900 مرد و زن جوان در آن حضور دارند. شرکت کنندگان پرسشنامه ای را که درباره عوامل تأثیرگذار روی وزن و تغییر وزن بود، در سن 24 سالگی پر کردند. آن ها مجدداً ده سال بعد و در سن 34 سالگی به این پرسشنامه پاسخ دادند.

نتایج نشان می دهد اغلب شرکت‌کنندگان در طول این دوره ده ساله دچار اضافه وزن شده‌اند و تنها 5/7 درصد از زنان و 8/3 درصد از مردان کاهش وزن داشته‌اند. متوسط افزایش وزن زنان 9/0 کیلوگرم در هر سال و متوسط افزایش وزن مردان 1 کیلوگرم در هر سال بوده است.

از دیگر عواملی که منجر به اضافه وزن در زنان شده است می‌توان به مصرف مداوم نوشیدنی‌های شیرین، به دنیا آوردن دو بچه یا بیشتر و استاندارد پایین زندگی اشاره کرد. در مردان علاوه بر موارد ذکر شده مصرف سیگار نیز عامل دیگری برای اضافه وزن است.

در مقابل فعالیت فیزیکی منظم و سطح تحصیلات بالاتر در زنان و وزن بیشتر در زمان شروع آزمایش در مردان از عواملی بودند که مانع اضافه وزن در طول آزمایش شده‌اند.

کارکاینن معتقد است برای جلوگیری از اضافه وزن، درک عوامل تأثیر گذار در کنترل وزن بسیار مهم است.

یافته‌های این مطالعه نشان می‌دهد به جای تمرکز روی از دست دادن وزن، باید اهمیتی بیشتر برای خوردن منظم غذا، مراقبت از وضعیت سلامتی و بالا بردن روحیه قائل شویم. خوردن منظم و کافی غذا به عملکرد طبیعی بیولوژیک بدن کمک می‌کند و همچنین موجب اصلاح عادات غذایی و کنترل وزن در بلند مدت می‌شود.

تأثیر اضافه وزن و چاقی روی سلامتی

اضافه وزن و چاقی مشکلات مختلفی برای سلامتی افراد ایجاد می‌کند. در زنان باردار، اضافه وزن می‌تواند مشکلات کوتاه مدت و حتی بلند مدتی برای سلامتی آن‌ها و نوزاد ایجاد کند. از دیگر مشکلاتی که ممکن است به دلیل اضافه وزن پیش بیاید می‌توان به دیابت نوع دو، فشار خون بالا، بیماری‌های قلبی و سکته، انواع مختلف سرطان از جمله سرطان پستان، روده و رکتوم، آندومتر، کیسه صفرا، سرطان کلیه، آپنه خواب، استئوآرتریت، بیماری کبد چرب و بیماری‌های کلیوی اشاره کرد.

مشکلات بارداری مانند قند خون بالا، فشار خون بالا و افزایش خطر زایمان سزارین نیز از دیگر عوارض چاقی هستند. علاوه بر افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های مختلف، اضافه وزن منجر به کیفیت پایین زندگی، بیماری‌های روانی مانند افسردگی بالینی و اضطراب و همچنین درد بدن و مشکلاتی در عملکرد فیزیکی افراد می‌شود.

این مورد را ارزیابی کنید

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید